ارتباط ارگانیک میان سوره‌ های صف و جمعه (محتوا، موسیقی کلام، تصویر هنری)


ارتباط ارگانیک میان سوره‌ های صف و جمعه (محتوا، موسیقی کلام، تصویر هنری)-در حال بارگذاری
۱۴ دی ۱۳۹۶
PDF
700 KB
22
رایگان

عنوان مقاله: ارتباط ارگانیک میان سوره‌ های صف و جمعه (محتوا، موسیقی کلام، تصویر هنری)

 

نویسندگان: سید مصطفی مناقب؛ محمدجواد سعدی؛ رحمت‌‌‌الله عبدالله زاده؛ محمدهادی امین ناجی؛ قاسم جعفری

نوع مقاله: علمی پژوهشی

چکیده

سوره‌های صف و جمعه، چهارمین و پنجمین سوره از سُوَر هفتگانه مسبحات است. از میان هفت سوره مسبّحات، تنها همین دو سوره تتابع داشته‌اند. این دو سوره به لحاظ محتوایی دارای مضامین مأنوس و مشترک زیادی است که می‌توان آن‌ها را وجه اصلی ارتباط این دو سوره تلقی کرد و معارف مطرح‌شده را بر محور کلی عدم سرپیچی از دستورات خداوند و عتاب مؤمنان در هنگام سرپیچی، استوار دانست.

تصویر‌سازی هنری و موسیقی کلام که ابزارهای دیگر ارتباط هستند در خدمت متن بوده و در این دو سوره از عناصر مشترک تصویر هنری و موسیقی کلام استفاده شده است. در پژوهش حاضر به این نکته پرداخته شده که به‌طورقطع، موضوع واحد در ارتباط ارگانیک دو سوره، نقش اصلی را بر عهده دارد و نمی‌توان گفت که ارتباط ارگانیک میان دو سوره از توقیفی بودن ترتیب سوره‌ها حکایت دارد.

کلیدواژه ها: سوره صف؛ سوره جمعه؛ ارتباط ارگانیک؛ پیام سوره؛ موسیقی کلام؛ تصویر هنری

 راهنمای خرید:
  پس از خرید محصولات، لینک دانلود فایل‌ خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت اینترنتی وجه، در صفحه همان محصول نمایش داده خواهد شد.  همچنین لینک دانلود محصول به ایمیل کاربر ارسال خواهد شد؛ در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید. در بخش «تماس با ما» راه های ارتباطی با مدیریت پایگاه ذکر شده است .