تحلیل موضوعی مقالات علمی پژوهشی حوزه علوم قرآن؛ نشر یافته بین سال­های ۱۳۸۶-۱۳۹۰


تحلیل موضوعی مقالات علمی پژوهشی حوزه علوم قرآن؛ نشر یافته بین سال­های ۱۳۸۶-۱۳۹۰-در حال بارگذاری
۱۴ دی ۱۳۹۶
PDF
1100 KB
27
رایگان

عنوان: تحلیل موضوعی مقالات علمی پژوهشی حوزه علوم قرآن؛ نشر یافته بین سال­های ۱۳۸۶-۱۳۹۰

.

نویسندگان: اعظم حسینی نسب؛ مهدی محمدی؛ عبدالحسین طالعی

.

نوع مقاله: علمی پژوهشی

.

چکیده

گام نخست در بهینه‌سازی پژوهش‌های علوم قرآنی، تحلیل و بررسی تحقیق‌هایی است که در سالیان اخیر به رشته تحریر درآمده است. بنابراین هدف پژوهش حاضر، تعیین میزان پراکندگی و گرایش موضوعی مقالات حوزه علوم قرآن در نشریات علمی پژوهشی است. بازه زمانی مورد پژوهش که با روش تحلیل محتوا صورت گرفته است، مقالاتی است که بین سال‌های ۱۳۸۶-۱۳۹۰ به چاپ رسیده است. در این روش، مقالات از لحاظ موضوعی تحلیل شده­اند و مبنای تعیین موضوع، مقوله ­های استخراج‌شده از اصطلاحنامه علوم قرآن است.

از مجموع۲۸۳ مقاله ارائه‌شده، ۲۸۲ عنوان مقاله، تألیفی و یک عنوان مقاله ترجمه‌ای بوده است. بیشترین سهم ارائه مقالات با %۸/۵۳ به متخصصان با مدرک تحصیلی دکتری اختصاص دارد و بیشترین مشارکت از نظر رتبه علمی، مربوط به آن دسته از اعضای هیئت‌علمی است که استادیار هستند. در تألیف و انتشار مقالات حوزه علوم قرآن، سهم مردان %۷/۸۷ و سهم زنان %۳/۱۲ بوده است. همچنین %۷/۶۲ مقالات دارای یک نویسنده، %۹/۳۳ دو نویسنده و %۴/۳ دارای سه نویسنده است.

از ‌نظر وابستگی سازمانی، دانشگاه فردوسی مشهد در صدر مؤسسات آموزشی پژوهشی قرار دارد. تحلیل موضوعی مقالات نشان می‌دهد بیشترین سهم با %۸/۱۵ به مقوله «مکاتب تفسیری» اختصاص داشته، «موضوعات قرآنی» با %۴/۱۴ و «دلالت واژگان قرآنی» با ۷/۱۲ درصد در مرتبه‌های بعدی قرار دارند. در پایان، هفت پیشنهاد برای بهینه‌سازی پژوهش‌های علوم قرآنی ارائه شده است.

کلیدواژه ها: علوم قرآن؛ تحلیل موضوعی؛ تحلیل محتوا؛ نشریات علمی پژوهشی

 راهنمای خرید:
  پس از خرید محصولات، لینک دانلود فایل‌ خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت اینترنتی وجه، در صفحه همان محصول نمایش داده خواهد شد.  همچنین لینک دانلود محصول به ایمیل کاربر ارسال خواهد شد؛ در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید. در بخش «تماس با ما» راه های ارتباطی با مدیریت پایگاه ذکر شده است .