بررسی زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده | مقالات علوم قرآن و حدیث


بررسی زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده | مقالات علوم قرآن و حدیث-در حال بارگذاری
۱۸ آبان ۱۳۹۷
PDF
300 K
16
رایگان

بررسی زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده

.

مشخصات مقاله بررسی زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌ « الّا من اعترف غرفه بیده »:

موضوع مقاله: زبان قرآن – قرائت قرآن

رده مجله: مجلات علوم قرآن و حدیث – رده مقاله: مقالات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث

.

نویسندگان مقاله بررسی زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌ الّا من اعترف غرفه بیده:

روح اله نصیری؛ استادیار گروه زبان و ادبیات عربی دانشکده زبان های خارجی دانشگاه اصفهان

زهرا قاسم نژاد؛ استادیار دانشکده الهیات و معارف اسلامی بخش علوم قرآن و فقه دانشگاه شیراز

.

چکیده

درباره‌ی نحوه‌ی قرائت واژه غرفه در آیه‌ی «فَمَن شَرِبَ مِنْهُ فَلَیْسَ مِنیّ‏ِ وَ مَن لَّمْ یَطْعَمْهُ فَإِنَّهُ مِنیّ‏ِ إِلَّا مَنِ اغْتَرَفَ غُرْفَهَ بِیَدِهِ »(بقره:۲۴۹) اختلاف وجود دارد. برخی آن را «غُرفه» خوانده‌اند و برخی «غَرفه». ابوعمرو معتقد است مقدار آبی که در دست است «غَرفه» و آب درون ظرف «غُرفه» نامیده می‌شود به همین سبب وی قرائت «غَرفه» را اختیار می‌نماید و کسایی به اسلوب زبان شناختی آیه اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر به جای فعل «اغترف» فعل «غَرَف» بود من «غَرفه» می‌خواندم. این موضوع نشان می‌دهد معانی واژگان و مباحث زبان شناختی در نحوه‌ی قرائت قراء اثر داشته است.

پژوهش حاضر با واکاوی منابع لغوی، قرائی، تفسیری و روایی به روش توصیفی، تحلیلی به بررسی معنای «غَرفه» و «غُرفه» پرداخته است. تحلیل منابع مذکور در بیان معنای این دو واژه، چگونگی ارتباط و تعامل لغت پژوهان و قاریان قرآن را نشان می‌دهد. لغت پژوهان ضمن بیان معنای این دو واژه اختلاف معنایی را که برای «غَرفه» و «غُرفه» ذکر شده است به یونس و فراء نسبت می‌دهند که یکی شاگرد ابوعمرو بصری و دیگری شاگرد کسایی است. بنابراین، این فرضیه تقویت می‌گردد که گاهی آراء لغت پژوهان متأثر از بیانات قاریان قرآن کریم است. یافته‌های حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد دلیل علمی و مستدل برای تأیید یکی از وجوه قرائی وجود ندارد و دلایلی که مستند وجوه قرائی دانسته شده، قابل نقد است. روایات و سیاق آیه تنها معنای «غرفه» را روشن می‌نماید که به معنای مقداری آب است که در کف یک دست قرار می‌گیرد و در آیه‌ی شریفه با توجه به این که «اغتراف» در برابر «شرب» قرار گرفته است، دلالت بر یک بار نوشیدن نیز دارد.

واژگان کلیدی: قرآن؛ زبان شناختی قرائت ؛ واژه غرفه ؛ غفرفه؛ قرائت

.

مقالات مرتبط با موضوع زبان شناختی قرائت:

تحلیل زبان شناختی اختلاف قرائت در ماده «فَتَحَ» و «فتَّح»

.

عناوین مشابه با موضوع زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده:

تحلیل زبان شناختی واژه غرفه در قرائت آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده، زبان‌شناسی قرائت واژه غرفه در آیه‌: إِلَّا مَنِ اغْتَرَفَ غُرْفَهً بِیَدِهِ، واژه غرفه در کلام علمای دانش قرائت, تحلیل آراء منابع دانش لغت، قرائت و تفسیر پیرامون قرائت واژه غرفه در آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده

_______

مقاله: بررسی زبان شناختی قرائت واژه غرفه در آیه‌: الّا من اعترف غرفه بیده

 معارف نت | دانلود مقالات علوم قرآنی | دانلود مقالات الهیات و معارف اسلامی

 راهنمای خرید:
  پس از خرید محصولات، لینک دانلود فایل‌ خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت اینترنتی وجه، در صفحه همان محصول نمایش داده خواهد شد.  همچنین لینک دانلود محصول به ایمیل کاربر ارسال خواهد شد؛ در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید. در بخش «تماس با ما» راه های ارتباطی با مدیریت پایگاه ذکر شده است .