آداب شاگردی و استادی در آیات مرتبط با موسی و خضر علیهما السلام

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 28 آذر 1397
دسته بندی:

آداب شاگردی و استادی

آداب شاگردی و استادی در آیات مرتبط با موسی و خضر علیهما السلام

.

مشخصات مقاله آداب شاگردی و استادی در آیات مرتبط با موسی و خضر:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۳؛ موضوع محوری: آداب شاگردی و استادی؛ نویسندگان: ﻣﺤﻤﺪرﺿﺎ ﺷﺎﻫﺮودی، ﻣﺮﺿﯿﻪ ﻧﻮراﻧﯽ ﻧﮕﺎر

.

چکیده

نهاد تعلیم و تربیت یکی از نهادهای گسترده و مهم اجتماعی و برجسته‌ترین هدف تشکیل آن، پرورش و آماده‌ سازی نسل جوان برای ورود به اجتماع و پذیرش نقش‌های گوناگون است؛ از این‌رو شناخت روابط درست میان عناصر اصلی این نهاد، یعنی شاگرد و استاد می‌تواند یاری‌گر آن در رسیدن به اهداف خود باشد. خداوند متعال در آیاتی از سوره کهف، داستان «جستجوی مراد» توسط حضرت موسی (ع) (پیامبر اولوالعزم الهی) و یافتن استاد و همراهی با وی را به طور موجز بیان کرده است.

در این پژوهش برآنیم تا با بررسی دیدگاه‌های مفسران از وجوه مختلف عرفانی، اخلاقی، اجتماعی و … پیرامون این آیات و بهره‌ گیری از روایت‌های تفسیری ذیل آن به برترین آداب شاگردی و استادی دست‌ یابیم و منشور اخلاقی والایی برای فضاهای آموزشی در این رابطه ارائه کنیم. اشتیاق حضرت موسی (ع) در یافتن فردی آگاه‌تر از خود، علی‌ رغم نیل او به مقام نبوت و کلیم‌ اللهی، کوشش و پشتکار و تحمل مشقت‌های بسیار این راه، نشان‌ از اهمیت بالای فراگیری دانش و توجه به آداب آن در هر مقطعی از زندگی به ویژه بایستگی جستجوی استادی شایسته دارد.

بر پایه آموزه‌های آیات یادشده، مهم‌ترین آداب شاگردی عبارتند از: اظهار تواضع، کسب اجازه از استاد، اطاعت از استاد و رعایت ادب پرسش و در مقابل، احساس تکلیف استاد در مقابل افراد جویای علم، احترام به ارزش‌های ذاتی شاگرد، آگاه ساختن دانشجو نسبت به دشواری‌های پیش‌رو و اتخاذ روش آموزشی درست و متناسب با ظرفیت دانشجو نیز گوشه‌ای از آداب استادی برگرفته از این آیات است.

واژگان کلیدی: آداب؛ آموزش؛ شاگردی؛ خضر(ع)؛ موسی(ع)

.

دانلود فایل WORD مقاله

معارف نت | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

 مقاله: آداب شاگردی و استادی در آیات مرتبط با موسی و خضر

.

منابع مرتبط با موضوع آداب شاگردی و استادی :

کتاب: منیه المرید فی ادب المفید و المستفید

.

برچسبها و کلمات اصلی:

دانلود مقاله آداب شاگردی و استادی در آیات مرتبط با موسی و خضر، آداب استادی و شاگردی در بازخوانی آیات مرتبط با موسی(ع) و خضر(ع)، آداب استادی  و شاگردی در آیات مرتبط با موسی و خضر علیهما السلام.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث