اختلال شخصیت خودشیفته از منظر قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1396
دسته بندی:

اختلال شخصیت خودشیفته از منظر قرآن و حدیث

نویسندگان: زهرا فقیهی ، دکتر محمدرضا حاجی اسماعیلی، دکتر حمید طاهر نشاط دوست، دکتر مهدی مطیع

 

چکیده

خداوند در قرآن از شخصیت یا الگوهای بادوام و فراگیر در رفتار، احساسات و افکار انسان با تعبیر شاکله یاد نموده، خود را به عنوان خالق وی، دارای آگاهانه ­ترین دیدگاه نسبت به شخصیت­های رشد یافته و مختل معرفی می­نماید. (الإسراء/۸۴). بر این اساس می­توان ادعا نمود که قرآن به عنوان کلام وحیانی و حدیث به عنوان منبع مکمل مرتبط با وحی، می­توانند از منابع تشخیص و درمان انواع اختلالات شخصیتی باشند.

ولی این نظیر آنچه در روان­شناسی طی فصلی مشخص و مجزا با عناوین وتعریف­ها و حدود خاص ارائه گردیده، نیست؛ بلکه آموزه ­هاییست پراکنده در بین آیات الهی و روایات معصومین که نیازمند بررسی دقیق و استخراج است. پژوهش حاضر، نتایج حاصل از بررسی آموزه ­های قرآنی و روایی پیرامون اختلال شخصیت خودشیفته است و به تبیین چیستی این اختلال، عوامل ایجادکننده و ویژگی­های مبتلایان به آن، با توجه به آموزه ­های اسلامی پرداخته است.

بر اساس این پژوهش بیست و سه ویژگی اصلی شخصیت مبتلایان به خودشیفتگی، از جمله: خیال­پردازی، خود بزرگ­بینی، خودستایی، خودفریبی، تجاوزگری و… ضمن بررسی عبارات قرآنی و مفاهیم روایی به دست آمد که در مقاله به طور مبسوط و منسجم بدان اشاره شده است.

واژگان کلیدی:  اختلالات شخصیتی ، اختلال بدبینی، قرآن، حدیث، روانشناسی

سطح مقاله: علمی پژوهشی

 

 

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث