بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی | علوم قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1398
دسته بندی:

بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۲۲؛ فرمت فایل: PDF؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: ادبیات پایداری | دعبل خزاعی | اشعار رضوی

 

عنوان کامل مقاله: بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی

    

مشخصات مقاله بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی :

عنوان مجله: فرهنگ رضوی؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: مجید محمدی؛ عاطفه بازیار؛ موضوع مقاله: ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی ؛ سال انتشار: ۱۳۹۷

       

چکیده

بررسی ادبیات پایداری اشعار رضوی دعبل خزاعی

بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی


مقدمه

ابوجعفر دعبل بن علی بن رزین خزاعی، از یاران امام رضا(علیه السلام) ادیب و شاعر مشهور شیعی، به سال ۱۴۸ ه.ق در کوفه دیده به جهان گشود.»(الفاخوری، ۱۳۸۰، ج ۲: ۲۸۰). «و به امام زمان خویش، حضرت علی بن موسی الرضا(علیهماالسلام) عشق و علاقه وافری داشت و نه تنها به مدح اهل بیت و ائمه معصومین (علیهم السلام) و طرفداری از آنان و ذکر حقانیت آنها می پرداخت، بلکه با شمشیر بان هجو، هیچ یک از خلفای عباسی معاصر خویش را بی نصیب نگذاشت که این امر یکی از علتهای دربه دری شاعر بود.»(ر.ک: رضایی سهل آبادی، ۱۳۸۴: ۱۷-۱۶).

از آنجا که خفقان عصر عباسی هر فریادی را در نطفه خفه می کرد، به ویژه اگر در دفاع از اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه وآله) بود، سروده های دعبل خزاعی در دفاع از اهل بیت (علیهم السلام) و هجو دشمنان آنان، از بارزترین جلوه های ادب پایداری است.

پژوهش حاضر به شیوه توصیفی- تحلیلی، کوشیده است مضامین و مؤلفه های پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی را استخراج، بررسی و تحلیل کند.

 

نتیجه گیری:

از آنچه در این پژوهش به آن پرداخته شد، نتایج زیر حاصل گردید:

– دعبل خزاعی اولین کسی است که در ادبیات عرب، درباره مقام شامخ امام علی بن موسی الرضا(علیهما السلام) شعر سروده است. شعر او همچون تیر سرکش قهاری است که با کمترین خطا و بیشترین نتایج، رسواکننده و افشاگر جنایتها و اصحاب ظلم و ستم بنی عباس و دستگاه‌های جاری زمان خود بوده است. این شاعر متعهد، با وجود تمام خطرها و محرومیتها، لحظه ای در اثبات حقانیت اهل بیت (علیهم السلام) تردید نکرده است.

– یاد دیاری که امام رضا(علیه السلام) را در بر می گیرد و گریستن بر خانه های خالی از سکنه اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه وآله)، دعوت به مبارزه، امید به آینده و نوید پیروزی، رسواکردن حاکمان ستمگر، به تصویر کشیدن مظلومیت امام رضا(علیه السلام) و هجو دشمنان آن حضرت، از برجسته ترین مضامین ادبیات پایداری است که دعبل در شعر خویش به تصویر کشیده است.

– سروده های دعبل خزاعی در دفاع از حق اهل بیت (علیهم السلام) و پایداری او در این مسیر سخت و پرحادثه، سبب شد تاشاعر سالیان طولانی از عمر خویش را در آوارگی به سر ببرد و سرانجام جان خویش را در همین راه تقدیم کند.

     

مقالات مرتبط با موضوع(برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

خوانش رابطه بینامتنی شعر رضوی معاصر و قرآن کریم

بررسی تطبیقی سیره امام رضا ( ع) در اشعار عبدالمنعم فرطوسی و محمدحسین بهجتی

 

 

واژگان پرتکرار مقاله: ادبیات پایداری | دعبل خزاعی | اشعار رضوی | امام رضا | اهل بیت | عباسیان | اشعار عربی | شعر عرب

 

عناوین مشابه با عنوان بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی:

جلوه‌های ادبیات پایداری در اشعار دعبل خزاعی

مؤلفه‌های ادبیات پایداری در قصاید دعبل خزاعی

بررسی سیمای اهل بیت در اشعار دعبل خزاعی

بررسی سیمای امام رضا(ع) در اشعار دعبل خزاعی

ایستادگی در برابر ظلم در اشعار دعبل خزاعی

   

انتهای پیام مقاله: بررسی مولفه های ادبیات پایداری در اشعار رضوی دعبل خزاعی

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث