اسباب نزول آیه مباهله در منابع شیعه و اهل سنت

مشخصات محصول
قیمت: 15000تومان
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1397
دسته بندی:

عنوان مقاله: اسباب نزول آیه­ مباهله در منابع شیعه و اهل سنت

.

نوع تحقیق: مقاله دانشجویی

تعداد صفحات: ۲۰

فرمت فایل: WORD

واژگان کلیدی: مباهله ، آیه مباهله ، آیه­ ۶۱ سوره­ آل عمران ، اسباب نزول ، شان نزول ، مسیحیان نجران .

 

چکیده

اسباب نزول و تحلیل بررسی بستر تاریخی نزول آیات، یکی از مهم­ترین ابزارها و روش­های فهم بهتر قرآن کریم می­باشد. آیه­ ۶۱ سوره­ آل عمران که در متون اسلامی از آن به آیه مباهله تعبیر می­ شود یکی از آیات کلیدی قرآن کریم است که تبیین اسباب نزول آن، جلوه­ هایی از حقانیت اسلام عزیز و نورانیت اهل بیت را نمایان­ تر می ­سازد. لذا، در این تحقیق براساس منابع معتبر فریقین، بستر تاریخی نزول این آیه مورد بررسی قرار گرفت و روشن گردید که این آیه­ مبارکه به هنگام گفتگوی هیئت مسیحی نجرانی با پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) در مورد مسأله­ الوهیت حضرت عیسی (ع) نازل گردید. طی این گفتگو پیامبر اکرم (ص) بر اساس براهین روشن و آیات الهی الوهیت عیسی مسیح (ع) را نفی نمودند. امّا علی­رغم، این روشنگری، گروه مسیحی از قبول و پذیرش چنین مسأله­ ای سر باز زدند.

مطابق منابع تاریخ، تفسیری و روائی فریقین در این هنگام آیه مباهله بر پیامبر اکرم (ص) نازل گردید. و به آن حضرت دستور داده شد که آن حضرت کسانی را که از قبول این مسأله رویگردانند به مباهله دعوت نمایند. نبی مکرم اسلام نیز چنین کرده و آن گروه را به مباهله دعوت نمودند. ولی در روز موعود آن هیئت پس از مشاهده­ سیمای پیامبر و اهل بیت آن حضرت، در چهره­ پاک، نورانى و آرام و خضوع و بساطت آنان، قرب و خلوص و عظمت و استحکامى را خواندند که از اقدام به مباهله پرهیز نمودند و تن به مصالحه و پرداخت جزیه دادند.

 

فهرست مطالب:

چکیده

مقدمه

مفهوم شناسی مباهله

اسباب نزول آیه مباهله

مباهله سند روشن عظمت و فضلیت اهل بیت (علیهم السلام)

نتیجه گیری و جمع بندی

منابع و مآخذ

 

مقالات مشابه:

عنوان: معناشناسی لفظ نساء در آیه ۶۱ سوره آل عمران

عنوان: بررسی تفسیری سیر تعامل پیامبر اکرم (ص) با اهل کتاب در مکه

عنوان : شناخت آخرین سوره نازل شده و تاثیر آن بر چگونگی تعامل با غیر مسلمانان

 

«انتشار فایل این تحقیق این تنها از سوی پایگاه معارف نت مجاز می باشد و هرگونه انتشار، کپی برداری و فروش این اثر پیگرد قانونی دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث