بازسازی انگاره اصل در نظرگاه شیخ طوسی | دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 15 دی 1397
دسته بندی:

انگاره اصل در نظرگاه شیخ طوسی

عنوان مقاله: بازسازی انگاره اصل در نظرگاه شیخ طوسی

.

مشخصات مقاله:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۱؛ نویسندگان: محمدحسین شیرزاد؛ محمدحسن شیرزاد؛ سید محسن موسوی. موضوع محوری: مکتوبه روایی اصل – شیخ طوسی؛ رویکرد مقاله: فقه الحدیث.

.

چکیده

اصل محوری‏‌ترین مکتوبه روایی در تاریخ حدیث امامیه است که نقشی بی‌‏بدیل در شکل‏‌ دهی به جوامع رواییِ امامیه ایفا نموده است. از همین روی در طول تاریخ، عالمان امامی در مسیر دستیابی به تعریفی روشن از این مفهوم و شناسایی مصادیق آن تلاش کرده‌‏اند. در این میان، هرچند شیخ طوسی سعی بسیاری جهت معرفی اصول به نسل‏های بعد نموده است، اما جای خالی نظرگاه وی به عنوان شیخ طائفه امامیه پیرامون مفهوم اصل احساس می‌‏شود.

این نوشتار تلاش دارد تا با دقت در گزارش‌‏های وی پیرامون اصول، این خلأ را جبران کند. این مطالعه نشان می‏‌دهد که شیخ طوسی با محوریت‌‏بخشی به عصر امام صادق(ع) در پیدایی اصول، «اصل» را در قبال «مصنَّف» تعریف کرده و آن را تنها مشتمل بر بیانات معصومان(ع) و عاری از باب‌بندی و آرای شخصی مؤلف می‏ دانست. همچنین این مطالعه، منابع مورد استناد شیخ در اصل‏انگاری مکتوبات حدیثی متقدم را مورد بحث قرار داده است.

واژگان کلیدی:

اصل؛ امام صادق(ع)؛ حمید بن زیاد؛ شیخ طوسی ؛ فهارس قمی‌ها؛ مصنَّف.

.

منابع بیشتر در مورد موضوع رویکرد فقه الحدیثی طوسی:

نحوه استفاده شیخ طوسی از روایات در تفسیر التبیان

کاربرد «له روایات» در فهرست شیخ طوسی و ارتباط آن با کتب نوادر

بررسی تطبیقی روش ابن غضایری ، شیخ طوسی و نجاشی در تعامل با راویان غیر امامی

.

عنوان: بازسازی انگاره اصل در نظرگاه شیخ طوسی

معارف نت | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

برچسبها و عناوین مشابه:

دانلود فایل pdf مقاله: بازسازی انگاره اصل در نظرگاه شیخ طوسی. دیدگاه طوسی در مورد مکتوبه روایی اصل، کیفیت نگارش اصول، اصل از منظر حدیث پژوهان امامیه، عصر تدوین اصول حدیثی، انگاره اصل از منظر طوسی، محوریت عصر امام صادق(ع) در پیدایش اصول، روش‌های طوسی در شناسایی اصول حدیثی، ماهیت مکتوبات اصول اربعمائه از منظر رجالیون و حدیث پژوهان. بازشناسی اصول اربعمائه، اعتبار اصول اربعمائه در حدیث شیعه، سرنوشت اصولاربعمائه تاریخ حدیث شیعه، اصل نویسی در حدیث امامیه.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث