بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن با تاکید بر احادیت زیارت

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 08 بهمن 1396
دسته بندی:

بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن با تاکید بر احادیت زیارت ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۶؛ تعداد صفحات: ۲۹؛ فرمت فایل: PDF؛ نویسندگان: منصور پهلوان؛ حسن طارمی راد؛ محمد حسین سهیلی موضوع: بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار ؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: کتاب الحج | معاویه بن عمار | احادیث زیارت 

 

عنوان کامل مقاله: بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن با تاکید بر احادیت زیارت

    

مشخصات مقاله بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن:

عنوان مجله: پژوهش های قرآن و حدیث؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: منصور پهلوان؛ حسن طارمی راد؛ محمد حسین سهیلی؛ سال انتشار: ۱۳۹۶

       

چکیده

کتاب الحج معاویه بن عمار احادیت زیارت

بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن با تاکید بر احادیت زیارت

مقدمه:

روش معمول امامیه در انتقال حدیث، روش کتبی بوده است. این روش بر اتقان متن احادیث و میزان اعتماد به آنها می افزاید. به خصوص اینکه این کتاب ها با روش های اعتماد افزای قرائت و اجازه مشایخ دست به دست یا استنساخ شده است.

اسناد احادیث در واقع معرف مشایخ اجازه ای هستند که کتاب را از مؤلف اولیه روایت کرده اند و با قرائت آن بر مشایخ خویش، از آنان اجازه روایت گرفته اند. با بررسی استاد احادیث و مراجعه به کتاب های فهرست می توان منابع اولیه احادیث را بطور احتمالی تشخیص داد.

علاوه بر وثاقت و اعتبار مؤلف و شهرت کتابش، بررسی اعتبار طرق نقل نیز از لوازم ارزیابی حدیث است. این کتاب ها در موضوعات مختلف فقهی، اعتقادی و دیگر موضوع ها نوشته می شدند که یکی از آنها حج بوده است. کتاب حج نیز خود شامل فضائل حج، اعمال و مناسک حج و سایر موضوعات مربوط به آن بود.

در برخی از کتاب های حج به تناسب بیان اعمال و مناسک حج، به فضیلت زیارت رسول خدا صلی الله علیه و اله ، امامان بقیع علیهم السلام و جناب حمزه علیه السلام، کیفیت زیارت ایشان و همچنین فضیلت و آداب اماکن متبرکه مدینه نیز اشاره می شد. کتاب الحج معاویه بن عمار نیز چنین است.

این کتاب مورد استفاده متقدمان امامیه در تالیف کتابهای حج بوده است. برخی از محققان مجموعه احادیث مربوط به حج که از معاویه بن عمار نقل شده است را تحت عنوان کتاب الحج او استخراج و جمع آوری کرده اند. [نک: ۱؛ ۲، صص ۱۴۹-۲۱۴]

نتیجه گیری:

کتاب کتاب الحج معاویه بن عمار از اصول اصحاب امام صادق علیه اسم بوده که تا زمان مؤلفان متقدم امامیه متن آن با طرق متعدد و معتبری موجود بوده است. قسمت های بسیاری از این متن در کتاب های موجود امامیه مثل کافی، الفقیه، کامل الزیارات و تهذیب با اسنادی صحیح به دست ما رسیده است.

در این کتاب به مناسبت اعمال حج؛ به اعمال اماکن مشرفه مدینه و زیارت رسول خدا صلى الله علیه واله پرداخته شده است. این احادیث نشانه آن است که بی شک زیارت رسول خدا صلى الله علیه وآله، نماز و دعا نزد قبر ایشان و توسل به آن حضرت، از اعمالی هستند که ریشه در سنت مورد قبول امامان معصوم علیهم السلام داشته است و ساخته غلات یا جاعلان حدیث نیست.

 

مقالات مرتبط با موضوع احادیث زیارت (برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

مطالعه تاثیرات فرهنگی و اجتماعی زیارت امام‌ رضا (ع) در تبادل و ارتقای فرهنگی جوامع مسلمان

تحلیل قرآنی برجسته ترین بایسته های خواهانی از خداوند در زیارتنامه های امام‎ رضا (ع)

جستاری در آیه «و لیطوفوا بالبیت العتیق» در پیوند با طواف نساء بر پایه روایات تفسیری

بررسی سندی زیارت عاشورا

 

واژگان پرتکرار مقاله:

احادیث زیارت؛ کتاب الحج؛ کتاب حج؛ معاویه بن عمار؛ روایات زیارت؛ زیارت در احادیث؛ زیارت معصومان؛ زیارت رسول خدا.

   

انتهای پیام مقاله: بازسازی کتاب الحج معاویه بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن با تکبه بر احادیت زیارت

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث