بررسی تاویل از دیدگاه آیت الله معرفت و ابن عربی

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 01 شهریور 1397
دسته بندی:

بررسی تاویل از دیدگاه آیت الله معرفت و ابن عربی

نویسندگان:

طاهره حاجی علیخانی ؛ ابراهیم ابراهیمی 

معارف نت: بررسی تاویل از دیدگاه آیت الله معرفت و ابن عربی

سال انتشار: ۱۳۹۴

  سطح مقاله: علمی پژوهشی

کلیدواژه ها: تاویل ؛ آیت الله معرفت ؛ ابن عربی ؛ بطن ؛ قرآن

چکیده

موضوع این مقاله بررسی و مقایسه تأویل از دیدگاه ابن عربی و آیت الله معرفت است. در رابطه با تأویل و معنای آن دیدگاه های مختلفی وجود دارد که با توجه به گوناگونی آن لازم دیدیم نظر ابن عربی و آیت الله معرفت را در این باره مورد مطالعه قرار دهیم. واژه تأویل هفده بار در قرآن بکار رفته است که در برخی موارد، به تأویل آیات قرآن اشاره دارد. این استفاده قرآن از تأویل سبب شد که بابی با عنوان تأویل آیات قرآن و تفاوت آن با تفسیر در میان علما گشوده شود. به طور کلی ابن عربی و آیت الله معرفت هر دو بر این عقیده اند که تأویل با تفسیر متفاوت است و آیات قرآن علاوه بر تفسیر، تآویل پذیر نیز هستند اما در چگونگی تاویل قرآن، شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اصلی ترین شباهت آنها در این است که هردو تأویل را باطن کلام خدا می دانند نه مصداق آن،با این وجود تفاوت های آنها سبب شده که مصداق عملی آ نها در تأویل بسیار متفاوت با یکدیگر باشد که مهمترین آن ها این است که ابن عربی تأویل را علمی موهبتی می داند که از جانب خداوند به افراد خاصی الهام می شود اما آیت الله معرفت برای آن ملاک ها و ضوابطی را مشخص می کند که با رعایت آنها می توان به تأویل دست یافت واحتیاجی به الهام نیست.

.

رویکرد مقاله: مقاله حاضر با رویکردی تطبیقی موضوعی تاویل قرآن را از دیدگاه آیت الله معرفت و ابن عربی بررسی نموده است.

..
عنوان مقاله [English]

Review of Esoteric Commentary in the View of Ibn Arabi and Ayatollah Ma’refat

.

نویسندگان [English]

Tahirh Hajialihkani1؛ Ebrahim Ebrahimi2

.

چکیده [English]

The present paper studies and compares the views of Ibn Arabi and Ayatollah Ma’refat about esoteric commentary. There are different views about esoteric commentary and its meaning, so it seems necessary to study the views of Ibn Arabi and Ayatollah Ma’refat in this regard, due to different esoteric commentaries. The term “esoteric commentary” is used seventeen times in the Quran, some of which refer to the esoteric commentary of Quranic verses. The usage has made some scholars to propose a course entitled “esoteric commentary” of Quranic verses and elaborate on its differences with commentary.

Generally speaking, Ibn Arabi and Ayatollah Ma’refat believe that there is a difference between esoteric commentary and commentary and Quranic verses have not only commentary but also esoteric commentary. There are, however, some differences and similarities between their views on how to provide esoteric commentary of the Quran. The main similarity is that both regard esoteric commentary as the hidden meaning of God’s speech, not its instances. Their differences, however, have made their practical instance in esoteric commentary very different.

کلیدواژه ها [English]

esoteric commentary, Ayatollah Ma’refat, Ibn Arabi, inner dimension, the Quran

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث