بررسی تطبیقی ترجمه‌ های انگلیسی قرآن آربری ، شاکر و قرایی از آیات منتخب سوره رعد

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1396
دسته بندی:

عنوان مقاله: بررسی تطبیقی ترجمه‌ های انگلیسی قرآن آربری ، شاکر و قرایی از آیات منتخب سوره رعد

 

نویسندگان: خدیجه عامری ؛ زینب‌ السادات حسینی

 

چکیده

قرآن کتابی است با زیبایی ظاهری و عمق معنایی تکرار‌ناشدنی و هر ترجمه تلاشی است بشری جهت انتقال این اثر الهی به مخاطبان و از آنجایی که این فرآیند خالی از کاستی نیست، پالایش ترجمه‌ های قرآن جهت هر چه روزآمدتر کردن آنها امری لازم و ضروری می‌نماید تا پیام قرآن با کمترین خلل به گوش جهانیان برسد. این مقاله با روش توصیفی- تحلیلی به مقایسه سه ترجمه انگلیسی قرآن کریم توسط آربری ، شاکر و قرایی از آیات ۲، ۴ و ۱۶ سوره مبارکه رعد، از جهت واژگان و ساختار می‌ پردازد.

نتایج این تطبیق موردی نشان می‌ دهد که آربری با پایبندی به صورت الفاظ متن اصلی کوشیده تا بار ادبی و زبان کهن و موجز قرآن را در ترجمه منتقل کند. اما این مبداگرایی ضمن کاستن از قابلیت ارتباطی ترجمه‌اش، سبب شده وی بدون در نظر گرفتن بطون قرآن و تطورات واژگان و تنها بر مبنای ظاهر آنها قضاوت کند. قضاوتی که منجر به دخل و تصرّف در حقیقت کلام الهی شده است.

در مقابل، شاکر با گرایش به سمت خواننده، انتقال معنا را به تقیّد به ظاهر الفاظ ترجیح داده است. این رویکرد باطن‌گرایانه، گاه به عدم تبعیت از اصل مطابقت در ترجمه انجامیده است. در این میان قرایی ضمن پایبندی به صورت متن اصلی، در ترجمه‌ای عبارت به عبارت، حقایق قرآن را در قالب ادبیاتی امروزین به مخاطب عرضه کرده است و حاصل تلاشش ترجمه‌ای است روان، با کمترین میزان اختلاف نسبت به متن اصلی.

واژگان کلیدی: قرآن؛ ترجمه؛ آربری ؛ شاکر؛ قرایی

سطح مقاله: علمی پژوهشی 

ترجمه‌ های انگلیسی قرآن آربری ، شاکر و قرایی

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث