بازپژوهی تاریخی، فهرستی و درون متنی نظریه تالیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا (ع)

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 26 شهریور 1398
دسته بندی:

بازپژوهی تاریخی، فهرستی و درون متنی نظریه تالیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا (علیه السلام) ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ نویسندگان: محمدرضا نایینی منوچهری؛ محمد حکیم؛ موضوع: نظریه تالیف فقه رضوی؛ تعداد صفحات: ۵۲؛ فرمت فایل: PDF؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ موضوعی مقاله: علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: امام رضا | فقه رضوی | تالیفات امام رضا | بازپژوهی تاریخی | بازپژوهی درون متنی | فقه الرضا

 

عنوان کامل مقاله: بازپژوهی تاریخی، فهرستی و درون متنی نظریه تالیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا (علیه السلام)

    

مشخصات مقاله بازپژوهی تاریخی، فهرستی و درون متنی نظریه تالیف فقه رضوی:

عنوان مجله: فرهنگ رضوی؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: محمدرضا نایینی منوچهری؛ محمد حکیم؛ سال انتشار: ۱۳۹۷

       

چکیده

نظریه تالیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا

بازپژوهی تاریخی، فهرستی و درون متنی نظریه تالیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا (ع)

نتیجه گیری:

آنچه در این پژوهش مورد واکاوی قرار گرفت، مجموعه ای از دلایل، قرائن و شواهد است که می تواند به عنوان مستند پذیرش نظریه تألیف فقه رضوی به قلم امام رضا(علیه السلام) به شمار آید.

پس از تجمیع و تبیین این گزاره ها که در آثار متعدد فقهی و حدیثی امامیه پراکنده اند، به سبکی بدیع و در بازاندیشی انتقادی این قرائن و شواهد، نتایج زیر به دست می آید:

– کتاب روایی – فتوایی منسوب به امام علی بن موسی الرضا(علیهماالسلام) که اکنون در دست است و فقه رضوی یا فقه الرضا نامیده می‌شود، کتابی یگانه با مولفی واحد نیست بلکه بخشی از آن، به تصریح محدث موثق قاضی سید امیرحسین، قطعا تالیف به خط یا املای حضرت رضا(علیه السلام) است و بخش های دیگر، بر اساس اختلال ترتیب واضح و سایر شواهد درون متنی، پس از اختلاط اوراق به این کتاب ضمیمه شده است. 

– هرچند گزارش تاریخی مشهور از دستیابی فقهیان امامیه به کتاب فقه رضوی به دوران مولا محمدتقی مجلسی (مجلسی اول) بازمی گردد، اما بر اساس برخی گزارش های متقدم، می توان دستیابی مجامع علمی شیعه به این کتاب را در روز گاری پیش از مجلسی اول دانست.

– هرچند شواهد تاریخی و درون متنی نظریه تألیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا(علیه السلام) توانایی حل برخی اشکال های مخدوش را دارد، اما سایر ایرادهای این ادله و شواهد و نیز اشکال های شواهد فهرستی که از نگاه طرفداران این نظریه مغفول مانده است، از قدرت کافی برای نقض نظریه برخوردارند.

– شواهد تاریخی نظریه، به صرف ملاحظه ظاهر برخی از تصریحات مندرج بر سخ خطی و عبارت های کتاب، و توجه به برخی قراین درون متنی، و بدون تأمل و دقت در جمیع مطالب فقه رضوی نشأت گرفته باشد.

– برخی تعبیرهای موجود در کتاب و شواهد داخلی متن، هرچند کلام امام معصوم (علیه السلام) است، مستلزم تألیف کتاب به دست امام یا به املای ایشان نخواهد بود زیرا در کتابهای روایی، درج روایت باعین الفاظ مذکور در سند و متن، امری شایع و رایج است.

 

مقالات مرتبط با موضوع (برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

بررسی سندی و محتوایی نامه امام‏‏‏‏ رضا (ع) به حاکم طبس

 

واژگان پرتکرار مقاله:

امام رضا؛ فقه رضوی؛ الفقه الرضوی؛ الفقه منسوب الی الرضا؛ فقه الرضا؛ تالیفات امام رضا؛ بازپژوهی تاریخی؛ بازپژوهی درون متنی؛ روایات فقهی؛ منابع فقهی شیعه

 

انتهای پیام مقاله: بازپژوهی تاریخی، فهرستی و درون متنی نظریه تالیف فقه رضوی به قلم حضرت رضا (ع)

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث