تاملی بر جایگاه حقوق بشر در پرتو سیره و اندیشه رضوی | علوم قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 04 شهریور 1398
دسته بندی:

تاملی بر جایگاه حقوق بشر در پرتو سیره و اندیشه رضوی ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۳۹؛ فرمت فایل: PDF؛ نویسنده: مسعود خدیمی؛ موضوع: جایگاه حقوق بشر در سیره امام رضا (ع) ؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: امام رضا | حقوق بشر | حقوق شهروندی | سیره رضوی

 

عنوان کامل مقاله: تاملی بر جایگاه حقوق بشر در پرتو سیره و اندیشه رضوی

    

مشخصات مقاله تاملی بر جایگاه حقوق بشر در پرتو سیره و اندیشه رضوی:

عنوان مجله: فرهنگ رضوی؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: مسعود خدیمی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷

       

چکیده

جایگاه حقوق بشر در سیره رضوی

تاملی بر جایگاه حقوق بشر در پرتو سیره و اندیشه رضوی

نتیجه گیری:

سراسر حیات پاک امام رضا(علیه السلام) مملو از آموزه هایی در رعایت حقوق بشر است که حضرت، در عمل بدانها پیشگام بوده اند. در جامعه الهی رضوی، به انسان به مثابه موجودی الهی و اشرف مخلوقات نگریسته میشود که دارای کرامت و حامل روح الهی است و در نهایت به سوی خداوند بازمی گردد.

از منظر امام رضا(علیه السلام) ارتباط با انسان و ارج نهادن به او، به مانند رابطه با خالق و شکرگزاری است. هر انسانی برای انسان دیگر، وسیله ای برای رسیدن به خدا و راهی است در جهت نیل به معنویت، سعادت و جاودانگی؛ یعنی انسان با رعایت حقوق شهروندان و یاری و نجات دادن آنها و نیز بهبود بخشیدن به روابط انسانی می تواند به کمال برسد و رضای ایزد منان را کسب کند.

چنین بینشی است که بینش جامعه توحیدی مطلوب حضرت رضا(علیه السلام) است و موجب می شود که کرامت انسانی، مساوات و آزادی به عنوان اصول و مبانی حقوق بشر مورد قبول ایشان، معنا و مفهوم واقعی خود را در عرصه عمل پیدا کنند.

در تعالیم امام رضا(علیه السلام) ارزش و کرامت انسان پایه و اساس واقع می شود و به تبع آن تمامی قواعد و مقررات حقوق بشری با توجه به این اصل و اصول مساوات و آزادی که خود از کرامت انسانی منتج می شوند.

تدوین و روابط مختلف موجود در جامعه در چارچوب این اصول شکل می گیرد و بر حول این سه محور است، اهتمام و تأکید امام رضا(علیه السلام) به رعایت حقوق شهروندان، فقط در حقوق مالی و قضایی و اجتماعی خلاصه نمی شود، بلکه آنچه بیش از همه مورد نظر است، حقوقی است که در حوزه فکر و اندیشه انسانی قرار دارد و تحمیل نکردن دین و آزادی مباحثات علمی، از مصداق های مهم آن به شمار می رود.

حضرت راه تحقق حقوق بشر و شهروندی را حاکمیت الهی می دانند که مایه گسترش عدالت و حاکمیت ارزش ها و گشایش در کار همه انسانهاست چنان که اگر کمترین انگیزه های خودخواهانه و قدرت طلبانه در آن راه یابد، حقوق شهروندان پایمال می شود و توده های مردم در تنگنا و زیر فشارهای کوبنده زندگی قرار می گیرند. آن امام همام در این میان از حقوق اقلیت های موجود در جامعه غفلت نمی ورزند.

در سیره و سخنان امام رضا(علیه السلام) به نحو بسیار زیبا و شکوهمندی پیوستگی حقوق الهی با حقوق انسانی در نظام تفکر دینی نشان داده و این موضوع بیان می‌شود که بندگی و عبودیت خداوند متعال از مراعات حقوق شهروندان و فضیلت اخلاق قابل تفکیک نیست.

 

مقالات مرتبط با موضوع حقوق بشر (برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

زمینه های حقوق شهروندی در قرآن

بن مایه عدالت در کلام امام رضا (ع)

کرامت اقتضایی انسان در بوته نقد

منع سوء استفاده از حق حاکمیت در نهج‌ البلاغه

تحلیل زمینه‌ های حقوق شهروندی در نهج البلاغه

تساوی حقوق در بستر قانون اساسی ایران و نهج‌ البلاغه

تحلیل وظایف دولت در قبال مسئله عدالت از منظر قرآن و حدیث ‏

 

واژگان پرتکرار مقاله:

امام رضا ؛ سیره رضوی؛ حققوق بشر ؛ اصول حقوق بشر ؛ مبانی حقوق بشر ؛ کرامت انسان ؛ کرامت ذاتی ؛ کرامت اکتسابی ؛ مساوات و برابری ؛ عدالت ؛ آزادی حقوقی؛ مناظره ؛ حق قضایی؛ حقوق اجتماعی ؛ حقوق شهروندی

   

انتهای پیام مقاله: تاملی بر جایگاه حقوق بشر در پرتو سیره و اندیشه رضوی

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث