تبیین حدیث با قرآن، امکان ومصادیق آن

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 01 بهمن 1396
دسته بندی:

تبیین حدیث با قرآن، امکان ومصادیق آن

.

نویسنده: علی اکبر کلانتری

.

رتبه مقاله: علمی پژوهشی

.

چکیده

رویکرد عمومی وتلقی رایج در میان دانشمندان اسلامی به خصوص محدثان ، مفسران و فقیهان ، همواره این بوده که این حدیث است که میتواند مبیّن و مفسِر قرآن باشد و از ایفای این نقش توسط قرآن نسبت به حدیث ، غفلت شده است . و این در حالی است که با واکاوی آیات مرتبط با روایات ، به این حقیقت دست می یابیم که در پاره ای موارد ، می توان وضعیت و مضامین روایات را نیز با بهره گیری از آیات تبیین نمود .

هم چنان که تخصیص حدیث با حدیث نیز جای بحث به نظر نمی رسد و می توان برای آن به حدیث نبوی لاتنتفعوا من المیته باهاب ولاعصب [ از پوست و پی مردار استفاده نکنید .] مثال زد ضرورت عرضه داشتن احادیث بر قرآن – در صورت مشکوک بودن آن ها یا به گونه مطلق – سخن به میان آمده است .می توان این روایات را به دو دسته کلی تقسیم نمود ، دسته نخست روایاتی که بر لزوم کنار نهادن احادیث نا موافق با قرآن تأکید

مصادیق مهم و قابل ذکر در این فرایند عبارتند از : تبیین صحت و سقم حدیث با قرآن ، تخصیص ، تفسیر و نسخ حدیث با قرآن و استدلال بر مضمون حدیث با قر آن .

واژگان کلیدی: حدیث ، قرآن ، تبیین حدیث با قرآن

 .

عنوان مقاله [English]

HADITH EXPLANATION BY QURAN POSSIBILITY AND ITS SENSES
.

چکیده [English]

The general attitude and common perception among Islamic intellectuals especially traditionists ,exegetes and jurisprudences is that it is hadith that can elucidate and interpret Qur’an , while Qur’an‘s role in this term for hadith has been neglected .Whereas taking into consideration the verses related to hadiths, it becomes clear that at times these verses clarifies the meaning of the narratives. The important instances of the Qur’an’s contribution to a better understanding of hadiths are as follows: illuminating the authenticity of hadith, interpreting, consecrating and altering hadith and confirming its meaning.

کلیدواژه‌ها [English]

Hadith Qur’an, Elucidating hadith by Qur’an

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث