تحلیل دیدگاه مفسران در تفسیر آیه ۶۲ بقره و نقد دیدگاه پلورالیستی

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 15 دی 1396
دسته بندی:

تحلیل دیدگاه مفسران در تفسیر آیه ۶۲ بقره و نقد دیدگاه پلورالیستی

.

نویسندگان: اسمر جعفری ، سیدرضا مؤدب

.

نوع مقاله: علمی پژوهشی

.

چکیده

آیه شریفه «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ الَّذِینَ هادُوا وَ النَّصاری‏ وَ الصَّابِئِینَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الآخِرِ وَ عَمِلَ صالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُم عند ربهم … » از جمله آیات مورد توجه در دهه‌های اخیر نزد عموم مفسران است. این آیه از نظر برخی از روشنفکران، تاییدی بر حقانیت همه مذاهب پیش از اسلام است. دلیل چنین باوری، گسترش اندیشه پلورالیزم دینی و به رسمیت شناختن همه ادیان و تایید حقانیت آنها نزد این دسته از روشنفکران است. آنان تلاش کرده‌اند مدعای خود را با آیه یادشده، مستند کنند که در نگاه نخستین، عبارت «مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الآخِرِ وَ عَمِلَ صالِحاً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِم …» ادیان آسمانی را به شرط ایمان و عمل صالح به حق می‌داند.

این مقاله پس از بررسی‌های علمی، بیانگر آن است که از نگاه مفسران، آیه فوق به ضمیمه دیگر آیات مرتبط، تاییدی بر اعتباربخشی به ادیان گذشته نیست، بلکه صراحت بر ضرورت ایمان به پیامبر اسلام’ برای اهل کتاب دارد و هرگز موید دیدگاه پلورالیستی نمی‌باشد و با آمدن اسلام، اعتبار ادیان پیش از اسلام پایان یافته و دین اسلام به‌عنوان آخرین حلقه پیام‌ های الهی، خواست حق تعالی، برای هدایت بشر است.

واژگان کلیدی: آیه ۶۲ سوره بقره، پلورالیزم دینی، ‌ادیان آسمانی، تفسیر کلامی

 

موضوعات محوری مقالات:

مفهوم شناسی آیه ۶۲ سوره بقره, شان نزول آیه ۶۲ سوره بقره, نقد پلورالیسم دینی, بشارت به اسلام در تورات و انجیل, دعوت اهل کتاب به اسلام, هدایت اهل کتاب, پذیرش دین اسلام, نهی ارتداد و بازگشت از اسلام, نقد پلورالیسم  دینی در قرآن, مدارای اسلام با سایر ادیان و ملل

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث