تحلیل گفتمان ادبی خطبه جهاد

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 01 اسفند 1396
دسته بندی:

تحلیل گفتمان ادبی خطبه جهاد

نویسندگان: سعیده محمودی ؛ حسین چراغی وش ؛ سید محمود میرزایی الحسینی

 

سال انتشار: ۱۳۹۵

 

سطح مقاله: علمی پژوهشی

 

چکیده

گفتمان (discourse) به­ طور کلی به بافت زبان در مراحل بالاتر از جمله اطلاق می­شود. تحلیل گفتمان ، یکی از ابزارها­ی تحلیل متون ادبی است که ارتباط بین ساختارها­ی­ گفتمان ­مدار و دیدگاه ­ها­ی اجتماعی حاکم بر تولید گفتمان را بررسی می­کند، تحلیل گفتمان ادبی به عنوان یکی از فروع تحلیل گفتمان به بررسی و نقد متون ادبی از جنبه ساختارها­ی زبانی و بافت متنی و هماهنگی آن­ها با بافت موقعیتی می­پردازد.

نهج­ البلاغه به عنوان مجموعه سخنانی فروتر از قرآن کریم و فراتر از کلام بشری همواره مورد تحلیل پژوهشگران قرار گرفته است؛ اما یکی از ویژگی­ های شایان توجه درباره نهج ­البلاغه ویژگی گفتمان ادبی است که به نظر می­رسد کمتر مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است، در حالی­ که بخشی از زیبایی ­ها­ی کلام امام(ع)، به ارتباط و هماهنگی بین ابزار­های ادبی درون متنی و بافت موقعیتی آن­ها مربوط است.

این پژوهش در پی آن است که با روش توصیفی- تحلیلی و از منظر تحلیل گفتمان ادبی به بررسی یکی از خطبه­ های مشهور نهج­ البلاغه به نام خطبه جهاد بپردازد و کوشیده گفتمان ادبی این خطبه را بر اساس تناسب و انسجام بین بافت متن در ساختارهای مختلف و بافت موقعیتی آن تحلیل و تبیین نماید.

برآیند پژوهش نشان می­دهد که ساختارهای خطبه اعم از ساختار بیرونی که شامل سطح آوایی ، سطح نحوی و سطح دلالی می­باشد و ساختار درونی که شامل محتوا و عواطف گفتمان است، متناسب و منسجم با بافت موقعیتی آن یعنی کوتاهی و غفلت مخاطب در امر جهاد، در پی برانگیختن احساسات مخاطب و بیدار کردن او از خواب غفلت می­باشد.

واژگان کلیدی: تحلیل گفتمان ؛ گفتمان ادبی ؛ امام علی(ع)؛ خطبه جهاد

 

[English]عنوان مقاله

Literary Discourse Analysis of Jihad sermon

واژگان کلیدی  [English] :

Discourse Analysis, literary discourse, Jihad sermon, Imam Ali

 

تحلیل گفتمان ادبی خطبه جهاد

تحلیل گفتمان ادبی خطبه جهاد

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث