تصویرپردازی هنری در سوره‌ اعراف با تکیه بر تشبیه، استعاره و مجاز

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 21 مرداد 1397
دسته بندی:

تصویرپردازی هنری در سوره‌ اعراف با تکیه بر تشبیه، استعاره و مجاز

نویسندگان: 

مینا پیرزادنیا ؛ مالک عبدی ؛ زیور چراغی

سال انتشار: ۱۳۹۴؛  سطح مقاله: علمی پژوهشی

کلیدواژه‌ها: قرآن کریم ؛ سوره‌ اعراف ؛ تصویرپردازی هنری ؛ تشبیه ؛ استعاره ؛ مجاز

چکیده

تصویرپردازی منطبق بر داده‌ پردازی معنایی، از جمله مسائلی است که در قرآن کریم مورد توجه قرار گرفته است؛ چراکه اگر مردم با کلام و محتوائی فاقدِ تصویر مواجه می‌شدند، که فقط ذهن و عقل آنان را مخاطب می‌ساخت، این کلام نمی‌توانست چندان اثرگذار باشد، ولی از راه تصویرگری و پردازش خلاقانه‌ مضامین والای انسانی است که قرآن کریم محتواهای نورانی خود را رختی از عناصر تاثیرگذار بدیعی و بیانی پوشانده و از رهگذر این آفرینش‌ های هنری ، معنی و مفهوم مورد نظر را برای مخاطب به وجهی نیکو جلوه‌ گر می‌ سازد. در پژوهش حاضر سعی بر آن است که با تکیه بر روشی توصیفی ـ تحلیلی به بررسی جلوه‌ های تصویرگری هنری در سوره ‌اعراف پرداخته و از گوشه‌ هائی از وجوه زیبایی‌ شناختی بیان قرآنی در این سوره‌ مبارکه پرده برداشته شود و به پاسخ این سوال دست یابیم که خداوند حکیم در سوره‌ اعراف چگونه از شگردها و فنون تصویرگری بهره جسته و نقشه‌ راه این سوره‌ مبارکه برای بیان هنری صحنه‌ های اثرگذار چیست؟

نتایج حاکی از آن است که تشبیهات در سوره‌ اعراف با هدف توصیف حال مشرکان، لغوپردازان و معارضان قرآن کریم است. اسلوب استعاره با اهدافی از جمله تهکم ، استهزاء ، تمثیل حال معاندان و… بیان شده است. وجود اسلوب مجاز و تخطی از حقیقت پاره‌ای از معانی بر اساس اقتضاءاتِ بافتی و معنایی در این سوره‌ مبارکه نیز باعث رونق و زیبایی آیات آن شده است. به‌طور کلی در این سوره‌ مبارکه از تصویرپردازی هنری به ‌عنوان ابزاری قدرتمند برای تثبیت معانی و ملموس ‌نمودن آن‌ها در پیش چشمان مخاطب استفاده شده است.

.

عنوان مقاله [English]

Artistic Imagery in the Holy Surah Al-A’raf: Emphasizing Simile, Metaphor and Metonymy

.

نویسندگان [English]

mina pirzadnia1؛ malek abdi1؛ zivar cheraghi2

.

چکیده [English]

Imagery is a device applied in the Holy Qur’an. Without imagery, solely addressing people’s minds and intellect, could make the Divine Word not so impressive. It is through images that the Qur’an possesses the entire human soul. The present study, using a descriptive-analytical method, attempts at analyzing artistic imagery in the holy surah Al-A’raf and unveiling aesthetic aspects of the Qur’anic expressions in this surah.

The results showed that the similes in this surah aim at describing the feelings and manners of the pagans and the challengers of the Noble Qur’an. Metaphor has been used with intentions like domination and mockery and metonymy has beautified and publicized ayahs in this surah. Generally speaking, imagery in this surah has been applied to stabilize intended concepts in the addressees’ minds.

کلیدواژه‌ها [English]

the Noble Qur’an, the Holy Surah Al-A’raf, simile, metaphor, Metonymy

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث