ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارشهاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 18 دی 1397
دسته بندی:

جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

عنوان مقاله: ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارشهاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

.

مشخصات مقاله:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۵؛ نویسندگان: محمدمقداد امیری؛ مجید معارف؛ حسن طارمى راد. موضوع محوری: جرح و تعدیل راویان – یونس بن عبدالرحمان؛ رویکرد مقاله: فقه الحدیث.

.

چکیده

یونس بن عبدالرحمان از برجستگان اصحاب امامان و مشایخ حدیث امامیه است. در منابع، علاوه بر گزارش‎های فراوان مدح یونس، گزارش‎های جرح و تعدیل نیز درباره او نقل شده است. در حل تعارض این دو دسته از گزارش‎ها، رویکردهایی چون مردود دانستن گزارش‎های جرح به دلیل ضعف سند، توجیه آنها با حمل بر تقیه و جرح مصلحتی و یا جعلی دانستن برخی از آن‎ها از سوی برخی از رجالیون ارائه شده است.

مقاله حاضر به بررسی علت‌های گوناگون اختلاف نظر درباره یونس بن عبدالرحمان می‎پردازد و هدف آن شناسایی و سامان‌دهی شاخص‌هایی علاوه بر وثاقت، عدالت و مقام علمی، به منظور افزایش امکان فهم جایگاه مشایخی چون یونس است؛ از جمله شاخص‌هایی مانند: فضای دینی، فرهنگی و علمی که مطالب در آن ارائه و عرضه شده، اوضاع اجتماعی و سیاسی و نسبت آن به طور خاص با یک راوی، انگیزه‌های شخصی و فرقه‌ای برای قدح و ایجاد بدبینی درباره‌ی یک راوی.

واژگان کلیدی:

اختلاف دیدگاه‌های کلامی؛ اصحاب امامیه؛ جرح و تعدیل؛ یونس بن عبدالرحمان

.

منابع بیشتر در مورد جرح و تعدیل روایان:

تعیین گستره «منکر الحدیث» در دانش جرح و تعدیل

تحلیل انتقادی مدخلیت بدعت در جرح و تعدیل راویان از دیدگاه اهل‌ سنت

تحلیل گزارش‏های متعارض مدح و ذم معلی بن خنیس و ارزیابی علل تضعیف او

.

عنوان: ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارش‌هاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث

برچسبها و عناوین مشابه:

دانلود فایل pdf مقاله: ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارش هاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان. بررسی راهکارهای مطرح شده در رفع تعارض گزارش‌های تعدیل و حرج یونس بن عبدالرحمن. رفع تعارض گزارشهای تعدیل و جرح یونس بن عبدالحمن.

رفع تعرض از طریق حمل گزارش‌های جرح بر تقیه و جرح مصلحتی، رفع تعارض از طریق جعلی دانستن برخی گزارش‌های جرح. توجه به اصول و قواعد فقه الحدیثی معارض و توریه در جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان. توجه به نقل به معنا در برخی گزارش‌های جعل یونس بن عبدالرحمان.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث