ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارشهاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 18 دی 1397
دسته بندی:

جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

عنوان مقاله: ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارشهاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

.

مشخصات مقاله:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۵؛ نویسندگان: محمدمقداد امیری؛ مجید معارف؛ حسن طارمى راد. موضوع محوری: جرح و تعدیل راویان – یونس بن عبدالرحمان؛ رویکرد مقاله: فقه الحدیث.

.

چکیده

یونس بن عبدالرحمان از برجستگان اصحاب امامان و مشایخ حدیث امامیه است. در منابع، علاوه بر گزارش‎های فراوان مدح یونس، گزارش‎های جرح و تعدیل نیز درباره او نقل شده است. در حل تعارض این دو دسته از گزارش‎ها، رویکردهایی چون مردود دانستن گزارش‎های جرح به دلیل ضعف سند، توجیه آنها با حمل بر تقیه و جرح مصلحتی و یا جعلی دانستن برخی از آن‎ها از سوی برخی از رجالیون ارائه شده است.

مقاله حاضر به بررسی علت‌های گوناگون اختلاف نظر درباره یونس بن عبدالرحمان می‎پردازد و هدف آن شناسایی و سامان‌دهی شاخص‌هایی علاوه بر وثاقت، عدالت و مقام علمی، به منظور افزایش امکان فهم جایگاه مشایخی چون یونس است؛ از جمله شاخص‌هایی مانند: فضای دینی، فرهنگی و علمی که مطالب در آن ارائه و عرضه شده، اوضاع اجتماعی و سیاسی و نسبت آن به طور خاص با یک راوی، انگیزه‌های شخصی و فرقه‌ای برای قدح و ایجاد بدبینی درباره‌ی یک راوی.

واژگان کلیدی:

اختلاف دیدگاه‌های کلامی؛ اصحاب امامیه؛ جرح و تعدیل؛ یونس بن عبدالرحمان

.

منابع بیشتر در مورد جرح و تعدیل روایان:

تعیین گستره «منکر الحدیث» در دانش جرح و تعدیل

تحلیل انتقادی مدخلیت بدعت در جرح و تعدیل راویان از دیدگاه اهل‌ سنت

تحلیل گزارش‏های متعارض مدح و ذم معلی بن خنیس و ارزیابی علل تضعیف او

.

عنوان: ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارش‌هاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث

برچسبها و عناوین مشابه:

دانلود فایل pdf مقاله: ارزیابى راهکار‌هاى حل تعارض در گزارش هاى جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان. بررسی راهکارهای مطرح شده در رفع تعارض گزارش‌های تعدیل و حرج یونس بن عبدالرحمن. رفع تعارض گزارشهای تعدیل و جرح یونس بن عبدالحمن.

رفع تعرض از طریق حمل گزارش‌های جرح بر تقیه و جرح مصلحتی، رفع تعارض از طریق جعلی دانستن برخی گزارش‌های جرح. توجه به اصول و قواعد فقه الحدیثی معارض و توریه در جرح و تعدیل یونس بن عبدالرحمان. توجه به نقل به معنا در برخی گزارش‌های جعل یونس بن عبدالرحمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث