تحقیق در اسناد و متن حدیث جف القلم بما هو کائن با روش تحلیل محتوا

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1398
دسته بندی:

تحقیق در اسناد و متن حدیث جف القلم بما هو کائن با روش تحلیل محتوا ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۳۴؛ معارف نت | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

 .

عنوان کامل: تحقیق در اسناد و متن حدیث جف القلم بما هو کائن با روش تحلیل محتوا

.

مشخصات مقاله تحقیق در اسناد و متن حدیث جف القلم بما هو کائن با روش تحلیل محتوا:

عنوان مجله: دو فصلنامه حدیث پژوهی؛ رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۳۴؛ نویسندگان: فتحیه فتاحی‌ زاده؛ حمیده بابازاده. موضوع محوری مقاله: تحلیل سندی و متنی حدیث جف القلم بما هو کائن

.

واژگان کلیدی: احادیث جف القلم ؛ اختیار؛ تحلیل کیفی حدیث؛ تحلیل کمی حدیث؛ رخداد توأم.

.

مهمترین عناوین و مباحث مقاله تحقیق در سند و متن حدیث جف القلم بما هو کائن:

  • تعریف اصطلاحی روش تحلیل محتوا و مولفه های آن

  •  برداشت عرفا از حدیث جف القلم بما هو کائن

  • موقعیت حدیث جف القلم بما هو کائن در منابع اهل سنت

  • موقعیت حدیث جف القلم بما هو کائن در منابع شیعه

  • تحلیل محتوایی حدیث جف القلم بما هو کائن

  • سنجش کمی حدیث جف القلم بما هو کائن

  • تحلیل کیفی حدیث جف القلم بما هو کائن

.

واژگان و اصطلاحات پرتکرار مقاله: حدیث جف القلم بما هو کائن؛ تحلیل محتوایی حدیث؛ بررسی سندی حدیث؛ سنجش کمی حدیث؛ سنجش کیفی حدیث.

 .

چکیده مقاله:

احادیث جف القلم که در منابع حدیثی شیعه و سنی با اسناد متعدد نقل شده، از جمله مستندات صوفیه، عرفا و برخی از مفسران است که تلاش کرده‌اند این احادیث را هماهنگ با موضوع جبر نشان دهند. برای رازگشایی مدلول اصلی، با استفاده از روش تحلیل محتوا که از ویژگی عینیت برخوردار است، حدیث مشترک در منابع شیعه و سنی، مورد ارزیابی قرار گرفت.

تحلیل کمی نشان می‌دهد که توصیه‌ های اخلاقی و مسئولیت انسان در قبال اعمال خود، در روز قیامت که دلالت بر مسئله اختیار انسان دارد، بیشترین موضوعات مطرح‌ شده در حدیث جف القلم بما هو کائن هستند و بیانگر دغدغه اصلی پیامبر اکرم(ص) در ایراد آن است.

نمودارها و جداول بخش قیاس منطقی با شواهد مستقل نشان می‌دهد افعال منتسب به انسان نسبت به افعال منتسب به خدا و ضریب رخداد توأمی افعال انسان و ضمایر مربوط به او که به نقش‌ آفرینی انسان در اعمال خود دلالت دارد، میزان بالاتری دارد و گویای وجود اختیار انسانی در انگیزه پیامبر اکرم(ص) در بیان حدیث است.

تحلیل کیفی نشان می‌دهد که عبارت «فجری القلم بما هو کائن» بیانگر تدبیر نظام علی و معلولی عالم تکوین توسط خداوند در لوح محفوظ است. افزون بر آن، ارزش‌ها و رذایل اخلاقی و اختیاری می‌توانند به‌ عنوان مانعی در برابر علل ناقصه در لوح محو و اثبات باشند و اثر نیک یا بد علت تامه(اسباب عامه) در لوح محفوظ را از بین ببرند.

.

دانلود رایگان مقاله: تحقیق در سند و متن حدیث جف القلم بما هو کائن با روش تحلیل محتوا

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث