پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا (ع) | علوم قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1398
دسته بندی:

پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا (ع) ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۲۸؛ فرمت فایل: PDF؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: حدیث محاسن کلام | امام‏‏‏ رضا (ع) | احیای امر اهل بیت | پژوهش سندی و دلالی حدیث

 

عنوان کامل مقاله: پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا (ع)

    

مشخصات مقاله پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا (ع):

عنوان مجله: فرهنگ رضوی؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: سید علی دلبری؛ موضوع مقاله: حدیث محاسن کلام ؛ سال انتشار: ۱۳۹۷

       

چکیده

حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا

مقاله پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا


مقدمه

احادیث گنجینه گرانسنگ منابع معرفتی اندیشه اسلامی است. هر فرد محقق و دین شناس نیازمند مراجعه به متون حدیثی است. در این میان، یکی از هزاران حدیث در معارف زلال وحی و در ناب آل عصمت و طهارت (علیهم السلام) روایت معروف محاسن کلام یا حیای امر از سخنان گهربار امام رضا(علیه السلام) است که عیون اخبار الرضا و معانی الاخبار شیخ صدوق منبع اصلی آن است و منابع دیگر از این دو منبع نقل نموده اند. 

این حدیث به نقل شیخ صدوق در کتاب عیون أخبار الرضا و نیز در معانی الأخبار با سند متصل خود از امام رضا(علیه السلام) چنین آمده است: 

«حَدَّثَنَا عَبْدُ الْوَاحِدِ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عُبْدُوسٍ النَّیْسَابُورِیُّ الْعَطَّارُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِیُّ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ قُتَیْبَهَ النَّیْسَابُورِیُّ عَنْ حَمْدَانَ بْنِ سُلَیْمَانَ عَنْ عَبْدِ السَّلَامِ بْنِ صَالِحٍ الْهَرَوِیِّ قَالَ: سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ عَلِیَّ بْنَ مُوسَى الرِّضَا ع یَقُولُ رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْیَا أَمْرَنَا فَقُلْتُ لَهُ وَ کَیْفَ یُحْیِی أَمْرَکُمْ قَالَ یَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ یُعَلِّمُهَا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا».

شیخ صدوق از عبدالواحدبن محمدبن عبدوس نیشابوری العطار نقل می کند که او از علی بن محمدبن قتیبه نیشابوری روایت و ایشان نیز از حمدان بن سلیمان نقل کرده است که عبدالسلام بن صالح اباصلت هروی می گوید:

از امام رضا(علیه السلام) شنیدم که چنین می فرمود: خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را زنده کند.(راوی حدیث گوید: به امام گفتم: چگونه امر شما را زنده نماید؟ حضرت فرمودند: علوم ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد، زیرا اگر مردم از زیبایی ها و محاسن کلام ما آگاه گردند، پیرو ما خواهند گشت.) (ابن بابویه، ۱۳۷۸ق.ج ۱: ۳۰۸، ح ۶۹؛ همان، ۱۳۶۱: ۱۸۰؛ حر عاملی، ۱۴۱۶ق، ج ۲۷: ۱۲، ح ۳۳۲۹۷).

این پرسش که «مراد از احیای امر و محاسن کلام چیست؟» محل بحث این جستار است. در این نوشتار برآنیم تا ضمن بررسی تحلیلی سند و واکاوی دلالت روایت با کشف مراد جدی معصوم، به بحث و بررسی این حدیث از دو جهت سندی و دلالی آن بپردازیم.

نتیجه گیری:

۱- حدیث محاسن کلام یا احیای امر از سخنان گهربار امام رضا(علیه السلام) است که شیخ صدوق در دو کتابش نقل کرده است.

٢- در این حدیث شریف امام(علیه السلام) تعلم و تعلیم سخنان زیبای اهل بیت (علیهم السلام) را از این رو که همسو با فطرت انسانهاست، موجب زنده نگه داشتن نظام ولایی دانسته است.

٣- این روایت از نظر سند صحیح است و در آن امر ائمه (علیهم السلام) را علوم و فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) و روش احیای آن را برگزاری مجالس و تشکیل کلاسهای معرفت افزایی معرفی می کند.

     

مقالات مرتبط با موضوع (برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

روش های تبلیغی امام رضا (ع)

تحلیل سند و محتوای دو حدیث رضوی درباره خلقت نوری

شاخص‌ های اخلاق محوری در آموزه‌ های سیاسی امام‌ رضا (ع)

واکاوی مفهوم حرص در اخلاق اسلامی در پرتو احادیث امام رضا (ع)

بازشناسی آموزه‌ های تربیتی امام رضا (ع) و کاربست آن‌ها در عصر حاضر

 

واژگان پرتکرار مقاله: حدیث محاسن کلام | احیای امر | امام‏‏‏ رضا (ع) | اهل بیت | بررسی سندی | بررسی متنی

 

عناوین مشابه با عنوان پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا (ع):

بررسی سندی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا

بررسی متنی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا

جایگاه اهل بیت در روایت محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا

بررسی مفهوم احیای امر اهل بیت در حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا

   

انتهای پیام مقاله: پژوهش سندی و دلالی حدیث محاسن کلام از امام‏‏‏ رضا (علیه السلام)

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث