روش شناسی حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1398
دسته بندی:

روش شناسی حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۲۶؛ فرمت فایل: PDF؛ مرجع دانلود: معارف نت | علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: حل منازعات مذهبی | منازعات مذهبی  | اختلافات مذهبی | آموزه های رضوی

 

عنوان کامل مقاله: روش شناسی حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی

    

مشخصات مقاله روش شناسی حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی:

عنوان مجله: فرهنگ رضوی؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: حبیب‎ الله حلیمی جلودار؛ سمیه کلیجی کردکلائی؛ محمدجواد هراتی؛ موضوع مقاله: حل منازعات مذهبی ؛ سال انتشار: ۱۳۹۷

       

چکیده

حل منازعات مذهبی

روش شناسی حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی


مقدمه

اختلاف عقیده در هر عصر و زمانی در جوامع بشری وجود داشته است. این مسئله زمانی به عنوان چالش مطرح است که شکل منازعات مذهبی به خود بگیرد و به بروز تفرقه و دشمنی اقشار جامعه نسبت به یکدیگر بینجامد. بارزترین پیامد آن به استناد آیات قرآن کریم (انفال/۴۶) تضعیف جامعه انسانی و دینی است.

رهایی از این پیامدها مستلزم پیشگیری از وقوع تنازعات مذهبی و آگاهی به فنون و روش های حل اختلافات و منازعات مذهبی است. توجه به سیره گفتاری و عملی امامان معصوم (علیهم السلام) به خصوص امام رضا(علیه السلام) با توجه به فضای تضارب آراء در زمان حیات آن بزرگوار و چگونگی تبیین مسائل فکری از سوی ایشان بدون ایجاد تنش و در عین حال رفع منازعات مذهبی موجود، الگویی قابل اطمینان برای انجام این رسالت مهم و رهایی از پیامدهای آن خواهد بود.

در بحث از پیشینه مطالعاتی این موضوع، تألیفاتی به منظور شناسایی روش های مناظراتی امام رضا (علیه السلام) انجام گرفته، اما روش شناسی حل و فصل اختلافات و منازعات مذهبی از سوی امام رضا (علیه السلام) به نحو جامع، به احصاء نویسندگان این مبحث در نیامده است.

لذا پژوهش حاضر در صدد است تا با بررسی منابع متعدد تاریخی و روایی، به این مسئله بپردازد که چه روش ها و شاخص هایی برای حل منازعات مذهبی در آموزه های امام رضا(علیه السلام) مورد توجه قرار گرفته است؟

بر این اساس، احصاء روشها و شاخص های حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی، جنبه نوآورانه نوشتار حاضر به شمار می آید. نوشتار حاضر از طریق بیان مناظرات و چگونگی برخورد علمی آن حضرت با فرقه های مختلف، سعی در بیان این مطلب دارد که با توجه به شرایط حاکم، گفتگوی هدفمند در قالب مناظره بهترین راه در جهت انجام وظیفه ارشاد و هدایت است.

از این‎رو، امام رضا (علیه‏ السلام) در مناظره به‎عنوان گفتگویی هدفمند، منازعات مذهبی را با استفاده از شاخصه هایی مانند شناخت مخاطب و موضوع و استدلال متناسب با آن، تمشک به مسلمات مخاطب، استفاده از زبان مشترک، رعایت انصاف، تکیه بر مشترکات، شخصیت بخشی به افراد به منظور ایجاد زمینه بیشتر برای درک حقایق و حل وفصل می کردند.

از این رو، به کارگیری این شاخص ها نه تنها از تنازع و دشمنی‌ها کاسته، بلکه شرایط تحقق وحدت فکری بدون اعمال هیچ گونه اجبار را فراهم کرده است. البته همه این شاخص ها با تکیه بر آگاهی همه جانبه به ابعاد موضوع مورد بحث، نتیجه بخش خواهد بود.

 

نتیجه گیری:

از آنچه گفته شد این نتیجه حاصل می شود که روش حل و فصل منازعات مذهبی را می توان در آموزه های امام رضا (علیه السلام) به زیبایی تمام جستجو کرد؛ هنگامی که با وجود کنترل حضرت از سوی خلیفه عباسی و تعدد فرقه ها در فضای باز فرهنگی آن زمان، حضرت با استفاده مناسب از گفتگوهای مناظراتی روشمند، به روشنگری نگرش ها و تفهیم درست معارف دین پرداخته است.

حضرت در این گونه گفتگوهای خویش توجه شایانی به اصل مخاطب شناسی و موضوع شناسی داشته و در فرایند گفتگوهای مناظراتی، از اصول مشترک و مورد قبول طرفین به خوبی بهره میجسته است.

برپایی مناظرات امام رضا (علیه السلام) بر اساس اصل انصاف و تکریم و شخصیت دهی مخاطب بوده و برای القای صحیح معارف دین، از برهانهای عقلی و قابل قبول همگان استفاده می کرده است.

البته، همه این جوانب زمانی برای رفع اختلاف های مذهبی و نزاع های ناشی از آن، کارساز و کارآمد خواهد بود که آگاهی کامل بر موضوع مورد بحث و به همان نسبت، نقاط ضعف و مثبت نگرش مخاطب وجود داشته باشد؛ امری که در شخصیت امام رضا(علیه السلام) وجود داشته و بدین جهت توانایی آن حضرت در اجرای گفتگوهای مناظراتی مفید و ثمربخش، انکارناپذیر است.

 

واژگان پرتکرار مقاله: گفتگو | مناظره | مجادله | مذاکره | استدلال | مناظره روشمند | اصول مناظره | روش مناظره | آداب مناظره | آداب گفتگو | مخاطب شناسی | حل منازعات مذهبی | حل منازعه | حل اختلافات | امام رضا | آموزه های رضوی | عباسیان

     

مقالات مرتبط با موضوع (برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

فایل WORD: بررسی و تحلیل سند مناظرات امام رضا (ع) در عراق و خراسان

راهبردهای تقریب ادیان و مذاهب در سیره رضوی با تاکید بر مناظرات و احتجاجات

اخلاق و مهارت‌ های مناظره در مناظره‌ های امام‌ رضا (ع) (مطالعه موردی؛ مناظره امام‌ رضا (ع) با متکلمان ادیان و مذاهب)

تحلیل گفتمان مناظره‌ ها و مجادله‌ های حضرت رضا (ع) با دگرهای گفتمانی (مبانی قرآنی کلامی ساخت‌ بندی هویت اسلامی)

تحلیل گفتمان ادیان در مناظره امام رضا (ع) با علمای دین مسیح و یهود

روش‌ شناسی استدلال‌ های امام رضا (ع) به آیات ولایت در مناظره با علمای مرو

نگرشی به وحدت و تقریب مذاهب در سیره و گفتار امام رضا (ع)

آیین دوست یابی در سخنان امام رضا (ع)

روش های تبلیغی امام رضا (ع)

 

عناوین مشابه با عنوان روش شناسی حل منازعات مذهبی در آموزه های رضوی:

روش شناسی حل منازعات مذهبی در فرهنگ رضوی 

روش شناسی حل اختلافات مذهبی در سیره امام رضا

روش‌های حل منازعات مذهبی در فرهنگ تعالیم رضوی

روش شناسی حل اختلاف مذهبی در سیره امام رضا

   

انتهای پیام مقاله: روش شناسی حل منازعات مذهبی در فرهنگ رضوی

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث