احصا و بررسی روش‌ های تعمیق سلامت معنوی از دیدگاه امام علی(ع)

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 02 اسفند 1396
دسته بندی:

معرفی اجمالی مقاله: احصا و بررسی روش‌ های تعمیق سلامت معنوی از دیدگاه امام علی(ع) ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۶؛ نویسندگان: اکبر صالحی؛ سلمان رضوانخواه ؛ موضوع: تعمیق سلامت معنوی ؛ تعداد صفحات: ۲۰؛ فرمت فایل: PDF؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه تخصصی مقاله: علوم قرآن و حدیث ؛ واژگان کلیدی: روش‌ ها | سلامت معنوی | نهج‌ البلاغه | امام علی(ع) | ابعاد سلامت معنوی

 

عنوان کامل مقاله: احصا و بررسی روش‌ های تعمیق سلامت معنوی از دیدگاه امام علی(ع)

    

مشخصات مقاله احصا و بررسی روش‌ های تعمیق سلامت معنوی :

عنوان مجله: فصلنامه پژوهشنامه نهج البلاغه؛ زمستان ۱۳۹۶، دوره ۵، شماره ۲۰، صفحه ۱-۱۸؛ نویسندگان: اکبر صالحی؛ سلمان رضوانخواه؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی.

نحوه ارجاع به این مقاله: صالحی، اکبر؛ رضوانخواه، سلمان، «احصا و بررسی روش‌ های تعمیق سلامت معنوی از دیدگاه امام علی(ع)»، فصلنامه پژوهشنامه نهج البلاغه، زمستان ۱۳۹۶، دوره ۵، شماره ۲۰، صفحه ۱-۱۸

 

چکیده

یکی از راه‌های رسیدن جوامع به مفهوم اصلی سلامت، برخورداری از سلامت معنوی است. سلامت معنوی قادر است فرد را در برابر بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات روانی مصون نگه داشته و امنیت و آرامش روحی و روانی را به وی اعطا کند و در نهایت جامعه را سالم نگه دارد. سلامت معنوی ناشی از اعتقادات و ارتباط انسان با خالق خود است؛ لذا می‌توان گفت، مفهوم سلامت معنوی، شناخت خالق، دوست داشتن او و تلاش برای دست یافتن به مقام قرب اوست. هدف مقالۀ حاضر ارائۀ روش‌هایی برای تعمیق سلامت معنوی در افراد، از دیدگاه امام علی(ع) است. روش پژوهش توصیفی- تحلیلی و از نوع تحلیل محتوای کیفی و قیاس نظری­ است. ابزار پژوهش فیش‌برداری بوده و پس از جمع‌آوری داده‌ها، نتایج به شیوه کیفی تحلیل گردید.

یافته ­ها نشان می‌دهد که سخنان امام علی(ع) دارای ظرفیت‌هایی برای احصاء روش‌های تعمیق سلامت مَعنوی در دو بعد عمودی و افقی بوده که مطابق با طرح طبقه‌بندی بوی وین به‌عنوان یک رویکرد مدنظر در این مقاله، می‌تواند قابلیت­هایی را برای احصاء این روش­ها در این دو بعد فراهم کند. نتایج به­دست آمده در هر دو بعد عمودی و افقی سلامت مَعنوی از منظر امام(ع) منجر به پنج روش و یک الگوی مفهومی گردید که برخی از روش­های احصاء شده عبارت‌اند از: روش دعوت به ایمان، توصیه به خوف و رجا، خویشتن‌داری، عفو و گذشت و پرهیز از دنیاپرستی.

واژگان کلیدی: سلامت معنوی ؛ نهج‌ البلاغه؛ امام علی(ع)؛ ابعاد سلامت معنوی

 

انتهای پیام مقاله: احصا و بررسی روش‌ های تعمیق سلامت معنوی از منظر حضرت علی(ع)

سلامت معنوی

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سعید پناهنده گفت:

  سلام …
  متشکر از اینکه مسایل اسلامی را از نگاه علمی بررسی می فرمایید.

  1. amirfatahi گفت:

   با سلام و تقدیر از همراهی و ارسال دیدگاه حضترتعالی

 2. سعید پناهنده گفت:

  سلام …
  متشکر از اینکه مسایل علمی را از نگاه علمی بررسی می فرمایید.

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث