بررسی جلوه های بلاغت و زیبایی در سوره اخلاص

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 05 مهر 1397
دسته بندی:

سوره اخلاص

عنوان>بررسی جلوه‌های بلاغت و زیبایی در سوره اخلاص

معارف نت: بررسی جلوه های بلاغت و زیبایی در سوره ی اخلاص

مقاله پیش‌­رو سوره اخلاص را با معیارهای علوم بلاغی و ملاک‌های زیبایی شناسی مورد بررسی قرار داده است.

موضوع: بلاغت سوره اخلاص

چکیده

قرآن کریم به عنوان رهاورد نبوت پیامبر اسلام (ص)، متنی و حیانی است که در قالب ادبیات بشری تجلی یافته است. این متن بر اساس مبانی کلامی، معجزه­ قولی و برخوردار از دو ویژگی حکمت و بلاغت است. ویژگی نخست ناظر بر محتوا و ویژگی دوم حاکم بر قالب است. هریک از دو ویژگی یاد شده شرایط و مقتضیات خاص خود را دارد از جمله به اقتضاء بلاغت مستلزم اسلوبی شکوهمند و متنی سرشار از عناصر زیبایی شناختی است از این رو تاریخ قرآن پژوهی آکنده از پژوهش‌های بلاغی جهت تبیین اعجاز لفظی قرآن­ کریم می­‌باشد

مقاله پیش‌­رو با عنوان «بررسی جلوه‌­های بلاغت و زیبایی در سوره اخلاص پژوهشی نظری است که به روش تحلیلی – توصیفی سوره‌اخلاص را با معیارهای علوم بلاغی و ملاک‌های زیبایی شناسی مورد بررسی قرار داده است. پژوهشگر از رهگذر پردازش داده ها تکنیک حصر، فصل و وصل، ایجاز، سجع و ترکیب اسلوب علمی و ادبی از مهمترین مصادیق زیبایی سوره‌اخلاص یافته است، ضمن آن که معتقد است با توجه به رسالت سوره‌اخلاص، علم بیان در این سوره کارکردی ندارد.

واژگان کلیدی: معجزه قولی، بلاغت، ایجاز، حصر، فصل و وصل، سوره اخلاص

.

مشخصات مقالهسال انتشار: ۱۳۹۷؛ رده مجلهمقالات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث.

نویسنده: دکتر علی اوسط خانجانی؛ موضوع: بلاغت قرآن در سوره اخلاص ؛ رویکرد مقاله: علوم قرآنی.

.

مهمترین موضوعات مطرح شده در مقاله

مصادیق بلاغت و زیبایی در سوره اخلاص : مطابقت با مقتضای حال؛ تکنیک حصر(قصر)؛ تکنیک فصل و وصل؛ ذکر مسند الیه؛ کارکرد دوگانه واژه احد؛ تقدم ظرف لغوله؛ ترکیب اسلوب علمی و ادبی؛ دفاع از توحید از زبان پیامبر(ص)؛ تقدم لم یلد بر لم یولد. تذیل در ولم یکن له کفواً احد؛ آغاز مقول قول به ضمیر غائب هو؛ تغییر به فعل ماضی منفی در لم یلد و لم یولد؛ افاده ثبوت و تجدد؛ جمع میان نکره و معرفه.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث