سیر تطور و مبانی قاعده کلام الاقران در دانش مصطلح الحدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1398
دسته بندی:

سیر تطور و مبانی قاعده کلام الاقران در دانش مصطلح الحدیث ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۲۸؛ معارف نت | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

 .

عنوان کامل: سیر تطور و مبانی قاعده کلام الاقران در دانش مصطلح الحدیث

.

مشخصات مقاله سیر تطور و مبانی قاعده کلام الاقران در دانش مصطلح الحدیث:

عنوان مجله: دو فصلنامه حدیث پژوهی؛ رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۲۸؛ نویسندگان: محمد منیب؛ محمد تقی انصاری پور. موضوع محوری مقاله: دانش مصطلح الحدیث

.

چکیده
یکی از مباحث اساسی علم مصطلح الحدیث ضوابط جرح و تعدیل راویان است که برای پیرایش میراث حدیث از اکاذیب و مجعولات وضع شده است . جرح و تعدیل روات حدیث، بر پایه تضعیفات یا توثیقات محدثان دوره نخستین اسلام شکل گرفته و بیانگر شرح حال، نقاط ضعف و قورت راویان است.
اما زمانی مشکل آغاز شد که کسانی که مسئول معرفی اشخاص غیر قابل اعتماد در نقل حدیث بودند، خود دچار اختلافات شخصی و مذهبی شدند و شروع به انتقاد و تضعیف یکدیگر کردند که در علم مصطلح الحدیث به کلام القران شهرت دارد. یعنی سخنانی که علمای هم عصر و هم رتبه، علیه هم ابراز کرده اند.
اما به مرور زمان و با توجه به فزونی این اختلافات و تصعیفات، که می توانست سبب بی اعتمادی مسلمانان به احادیث یا محدثان گردد، حدیث شناسان با استناد به دلایل شرعی و عرفی و سخنان علمای سلف، به تاسیس قاعده ای معم در علم مصطلح الحدیث اقدام کردند که در ماین عالمان متاخر، همواره مورد بحث و نظر بوده است.
بنا به مفاد این قاعده، نسل های بعدی نباید به سخنان تند و غیرمنصفانه علمایی که در یک عصر زندگی می کردند، اعتنا کنند. با ملاحظه آرای علمای پیشین و متاخر، می توان سه مرحله اصلی برای این قاعده ترسیم کرد؛ پیشینه قاعده که برگرفته از کلام محدثان دوره سلف است، تدوین قاعده که توسط ابن عبدالبر و ذهبی صورت پذیرفت و اصلاح کاستی های قاعده توسط علمای متاخر.
مبانی نظری قاعده کلام الاقران بر چهار محور اصلی استوار است: بی اعتباری ساختن بستر کلام الاقرآن گوشزد نمودن تبعات منفی اعتنا به کلام الاقران، اعتبار بخشیدن به اجتهادات علمای سلف، و در نهایت، رویکرد اخلاقی به کلام الاقران.
در این مقاله تلاش شده تا علاوه بر پیگیری سیر تطور این قاعده، مبانی چهارگانه قاعده نیز مورد بحث قرار گیرد.

واژگان کلیدی: مصطلح الحدیث ؛ کلام القران ؛ جرح و تعدیل ؛ اختلاف روات

.

واژگان و اصطلاحات پرتکرار مقاله: مصطلح الحدیث ؛ قاعده کلام القران ؛ حدیث شناسی ؛ جرح و تعدیل

دانش مصطلح الحدیث

سیر تطور و مبانی قاعده کلام الاقران در دانش مصطلح الحدیث

دانلود رایگان مقاله: مبانی قاعده کلام الاقران در علم مصطلح الحدیث

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث