زمینه‌ های شفافیت اطلاعات و عدالت اقتصادی از دیدگاه نهج‌ البلاغه

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 22 دی 1397
دسته بندی:

عدالت اقتصادی از دیدگاه نهج‌ البلاغه

عنوان مقاله: زمینه‌ های شفافیت اطلاعات و عدالت اقتصادی از دیدگاه نهج‌ البلاغه

.

مشخصات مقاله:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۲؛ نویسندگان: رضا حاجیان حسین آبادی؛ مصطفی دلشاد تهرانی؛ محمدرضا امینی حاجی آبادی. موضوع محوری: عدالت اقتصادی؛ رویکرد مقاله: پژوهش‌های میان رشته ای – نهج البلاغه.

.

چکیده

فساد، تبعیض، نابرابری محصول نامیمون عدم شفافیت و عدم دسترسی آزاد مردم به اطلاعات است. حکومت بدون توجه به اصل شفافیت و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات نمی‌­تواند به عدالت اقتصادی و نتایج آن دست یابد. شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات، معیار و سازوکاری مناسب و زمینه‌­ساز برای تحقق عدالت‌اقتصادی است.

سلامت روابط و مناسبات اقتصادی، پیشرفت اقتصادی، دستیابی به اهداف اقتصادی مبتنی بر عدالت­، در گرو شفافیت روابط اقتصادی است. برای تحقق عدالت اقتصادی، رفاه و تامین اجتماعی زمینه­‌ها و بسترهایی وجود دارد، از جمله: حذف دیوان سالاری، وضع قوانین متقن و ضمانت اجرایی آن، قانون­گرایی، پرهیز از انحصارطلبی، وجود فضای نقد در جامعه، صداقت­ بیان، پاسخگویی و گزارش­‌دهی مسئولان، نفی احتجاب مسئولان.

این مقاله در تلاش است با رویکرد نوین، این زمینه­‌ها و بسترها را از دیدگاه امام علی­(ع) از منابع روایی و تاریخی، به‌ویژه نهج ­البلاغه مورد بررسی و تحلیل قرار دهد. نتایج پژوهش بیانگر آن است که ایجاد شفافیت و دسترسی مردم به اطلاعات از طرف حکومت­، شرط اساسی اصلاح نظام اقتصادی و تحقق عدالت اقتصادی است. هر اندازه شفافیت بیشتر و بهتر شود، گستره عدالت بیشتر می­‌شود.

واژگان کلیدی:

شفافیت اطلاعات؛ عدالت اقتصادی؛ حکومت علوی

.

منابع بیشتر در مورد عدالت اقتصادی در نهج البلاغه – اقتصاد اسلامی:

تحلیل وظایف دولت در قبال مسئله عدالت از منظر قرآن و حدیث

معیارهای عدالت در فرآیندهای مالی بر اساس آموزه‌ های قرآن کریم

شاخص های کیفی عدالت از دیدگاه قرآن کریم

 

پیوند به مقالات مرتبط با عدالت اقتصادی در سایر سایتها:

عدالت اجتماعی اقتصادی در دیدگاه نهج البلاغه

.

عنوان: زمینه‌های شفافیت اطلاعات و عدالت اقتصادی از دیدگاه نهج‌ البلاغه

معارف نت | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

برچسبها و عناوین مشابه:

دانلود فایل pdf مقاله: زمینه‌ های شفافیت اطلاعات و عدالت اقتصادی از دیدگاه نهج‌ البلاغه. اقتصاد اسلامی در نهج البلاغه، مبانی نظام اقتصاد در حکومت علوی، زمینه‌ها و بسترهای شفافیت از منظر نهج البلاغه.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث