نقش معارف حکمی در اخلاق عملی انسان بر اساس آموزه‌ های نهج البلاغه

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 19 دی 1397
دسته بندی:

معارف حکمی در اخلاق عملی انسان

عنوان مقاله: نقش معارف حکمی در اخلاق عملی انسان بر اساس آموزه‌های نهج البلاغه

 

مشخصات مقاله:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۲؛ موضوع محوری: نقش معارف حکمی در اخلاق عملی؛ رویکرد مقاله: اخلاق اسلامی – نهج البلاغه؛ نویسندگان: محمدرضا صمدی فروشانی؛ یارعلی کرد فیروزجائی.

.

چکیده

توجه به اخلاق در عرصه‌های مختلف زندگی رو به افزایش است. ریشه‌یابی و درمان اختلال‌های اخلاقی ازجمله الزامات این عصر است و بدون شک یکی از علل رفتارهای انسان در حوزه‌ معرفتی او نهفته است که نشان از پیوند انکار‌ناپذیر معرفت و عمل دارد.

آنچه در این مقاله دنبال می‌شود، تأثیر اندیشه‌ها و معارف حکمی به عالم در رفتار انسان است. پس از ارائه تعریف دقیقی از معرفت حکمی، أثرگذاری معارف حکمی بر اصلاح اخلاق عملی اثبات شده و سپس مصادیق مختلف معرفت حکمی از نهج‌ البلاغه استخراج گردیده و به ثمرات اصلاحی که حضرت علی(ع) از آنها در عرصه‌ رفتار نتیجه‌ گیری نموده، پرداخته‌ شده است.

هدف این نوشتار بررسی و اثبات تأثیر سازنده‌ معارف نظری در عرصه‌ رفتار است. از جمله نتایج این نوشتار آن است که انسان جهت اصلاح اخلاق خود در کنار دیگر عوامل سازنده، نیازمند نظام فکری و نظری دقیق مبتنی بر دلائل برهانی، در مورد ابتدا و انتهای هستی و انسان است و بدون آن رسیدن به زیست اخلاقی مشکل است.

واژگان کلیدی:

معارف نظری نهج البلاغه؛ معارف حکمی ؛ اخلاق عملی؛ معارف توحیدی

.

منابع بیشتر در مورد موضوع معارف حکمی در اخلاق عملی انسان:

بررسی مضامین مشترک اخلاقی و حکمی در نهج‌ البلاغه و بوستان سعدی

.

عنوان: نقش معارف حکمی در اخلاق عملی بر اساس آموزه‌های نهج البلاغه

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث

.

برچسبها و عناوین بخش‌های مقاله:

دانلود فایل pdf مقاله: نقش معارف حکمی در اخلاق عملی انسان بر اساس آموزه‌ های نهج البلاغه. اخلاق اسلامی در نهج البلاغه، معرفت حکمی و اخلاق عملی در نهج البلاغه، بررسی و اثبات اصل اثرگذاری معرفت حکمی بر اخلاق با توجه به تعبیرهای نهج البلاغه، بررسی مصادیق تأثیر معارف حِکمی بر اصلاح رفتار در بخش معارف توحیدی. بررسی مصادیق تأثیر معارف حکمی بر اصلاح رفتار در بخش انسان شناسی. بررسی مصادیق تأثیر معارف حِکمی بر اصلاح رفتار در بخش معاد. 

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث