معناشناسی سکینه در قرآن کریم | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 17 دی 1397
دسته بندی:

معناشناسی سکینه

عنوان مقاله: معناشناسی سکینه در قرآن کریم

.

مشخصات مقاله:

رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۱۶؛ نویسندگان: ابراهیم کلانتری؛ محمدرضا آرام؛ سکینه چمن پیما. موضوع محوری: معناشناسی سکینه در قرآن؛ رویکرد مقاله: معناشناسی.

.

چکیده

قرآن کریم در شش آیه، از نزول سکینه از سوی خدا بر پیامبر(ص) و مؤمنان و در آیات دیگری با مشتقات همین واژه از سکینه بودن امور دیگری برای انسان‏‌ها سخن گفته است. آیا سکینه در آیات شش‌ گانه با سکینه‌ای که از امور دیگر برای انسان‌ها حاصل می شود از یک سنخ است؟ یا آنکه میان آنها تفاوت ماهوی وجود دارد؟

این تحقیق با روش استنادی، تحلیلی و با مراجعه به تفاسیر و بررسی و نقد آراء مفسِران در باب چیستی حقیقت سکینه، این نتیجه را در اختیار می‏‌گذارد که سکینه در آیات شش‌گانه، حقیقتی فرامادی است که تحت شرایط خاص و در موقعیت‌‏های ویژه‏‌ای بر قلب پیامبر(ص) و مؤمنان نازل می‌شود‏ و آثار و نتایج ویژه‏ای را برای آنان در پی دارد. از این رو سکینه در آیات شش گانه با سکینه‌ای که از امور دیگر حاصل می‏‌شود تفاوت ماهوی دارد.

واژگان کلیدی:

آیات قرآن؛ ثبات؛ حقیقت فرامادی؛ قلوب؛ معناشناسی سکینه

.

منابع بیشتر در مورد موضوع معناشناسی سکینه در قرآن:

چیستی مرجع ضمیر در آیه «فانزل الله سکینته علیه»

معناشناسی «طمانینه» در اشعار جاهلی و قرآن کریم از منظر روابط معنایی

پیوند روح ، نور و سکینه در قرآن و نقش آنها در حیات اخلاقی انسان با تکیه بر ارزیابی دیدگاه علامه طباطبایی

.

معناشناسی واژه سکینه در قرآن کریم

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث

برچسبها و عناوین مشابه:

دانلود فایل pdf مقاله: معناشناسی سکینه در قرآن کریم، کاربرد مشتقات سکینه در قرآن، کاربرد سکینه در آیات قرآن. معناشناسی واژه سکینه در نگاه مفسران. مفهوم شناسی واژه سکینه در آیات قرآن کریم. واژگان هم‌معنی سکینه در قرآن. تحلیل معنایی واژه سکینه در قرآن. مفهوم شناسی واژه سکینه با محوریت واژگان همنشین، معناشناسی واژه سکینه با محوریت واژگان جانشین، معناشناسی واژه سکینه با محوریت واژگان همنشین، معناشناسی واژه سکینه با محوریت روابط معنایی واژگان.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث