معناشناسی صبر در قرآن

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 07 شهریور 1397
دسته بندی:

معرفی اجمالی مقاله: معناشناسی صبر در قرآن ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ نویسندگان: امید قربانخانی؛ سید محمود طیب حسینی؛ موضوع: معناشناسی واژه صبر ؛ تعداد صفحات: ۱۸؛ فرمت فایل: PDF؛ حوزه تخصصی مقاله: علوم قرآن و حدیث ؛ واژگان کلیدی: صبر ؛ معناشناسی ؛ مطالعات متنی ؛ رابطه همنشینی ؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث

 

عنوان کامل مقاله: معناشناسی صبر در قرآن

معارف نت: معناشناسی صبر در قرآن

سال انتشار: ۱۳۹۷

سطح مقاله: علمی پژوهشی

کلیدواژه‌ها: صبر ؛ معناشناسی ؛ مطالعات متنی ؛ رابطه همنشینی

.

چکیده

استوارترین و مطمئن‌ترین روش در شرح آیات، راهیابی به عمق معنای واژگان قرآن است که راه را برای تبیین مراد خدای حکیم هموار می‌سازد. این روش در میان مستشرقان نظیر ایزوتسو و برخی از محققان اسلامی به‌کار گرفته شده است. پژوهش حاضر به معناشناسی مفهوم صبر در قرآن در سه گام معناشناسی واژگانی، میدان‌های معناشناسی و مطالعات متنی می‌پردازد. در گام اول با ارائه تعریف معناشناسی صبر و تبیین جهان‌ بینی آن از دیدگاه قرآن، به مقایسه مفهوم صبر در قرآن با مفهوم صبر در پیش از اسلام می‌پردازد. در گام دوم میدان‌های معناشناسی و گستردگی معنایی واژه در قرآن بررسی می شود. و در گام سوم به مطالعات متنی صبر در قرآن پرداخته می‌شود. تعریف صبر و شبکه معنایی و واژه‌های کلیدی و کانونی و جهان‌بینی صبر در قرآن در این گام تبیین می‌گردد.

نتیجه بررسی معناشناسی واژگانی صبر بر پایه معنای اساسی و با مطالعه جهان‌بینی و فرهنگ قومی عرب جاهلی پیش از اسلام، نخست این است که این واژه پیش از اسلام نیز کاربرد داشته و معنای اصلی واژه صبر و دیگر واژه‌های مترادف آن، همان استقامت و بردباری است و تطورات معنایی واژگانی نداشته است. ولی بر اساس جهان‌بینی اسلامی، این واژه تطور معنایی والای اخلاقی داشته و ارزش‌های معنوی دنیوی و اخروی برای آن ترسیم شده است.

.


 

دانلود مقالات مرتبط با موضوع معناشناسی صبر :

مطالعه حوزه‌ های معنایی «صبر» در آیات قرآن

رویکرد تربیتی به صبر ؛ مولفه‌ ها و مصادیق آن در سوره‌ یوسف (ع)

 


واژگان و اصطلاحات پرتکرار مقاله: صبر ؛ معناشناسی ؛ مفهوم شناسی ؛ حلم ؛ بردباری


عناوین مشابه جستجو شده:

مقاله صبر در قرآن

مفهوم صبر در قرآن

تعریف صبر در قرآن

معنایی واژه صبر در قرآن 

شبکه معنایی واژه صبر در قرآن

مفهوم شناسی صبر در قرآن 

معناشناسی مفهوم صبر در قرآن 

مفهوم شناسی واژه صبر در قرآن 

 


انتهای پیام مقاله: معناشناسی صبر در قرآن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث