مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن ؛ چیستی، رهیافت‌ها و گونه‌ها

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 28 آذر 1397
دسته بندی:

مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن کریم

مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن ؛ چیستی، رهیافت‌ها و گونه‌ها

.

مشخصات مقاله مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن :

 رده مجله: مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی – سال انتشار: ۱۳۹۴؛ تعداد صفحات: ۲۴؛ موضوع مقاله: مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن ؛ نویسنده: علی

.

چکیده

آیاتی از قرآن به دلیل دارا بودن ویژگی‌های برجسته محتوایی و بیانی, مرجعیت و جامعیت خاصی در تبیین آموزه های قرآنی یافته و به مرور از شهرت، فراوانی ارجاع و استناد در احادیث و اقوال مفسران برخوردار شده‌اند. در برخی از تفاسیر معاصر امامیه از این آیات، به عنوان آیات غرر یاد شده و معارف ژرفی از درونمایه آنها استخراج شده است. علی‌ رغم استناد به آیات غرر، ماهیت، ملاک‌ها و شاخص‌­های انتخاب این آیات بیان نشده و مباحث نظری و روش‌ شناختی آن تبیین نگردیده است.

در این مقاله، تبیین چیستی معنایی و مفهومی غرر، زمینه‌های پدیداری آیات غرر، انواع رهیافت‌ها، اکتشاف و الگوی طبقه‌ بندی این آیات بررسی شده است. غرر قرآنی ریشه در سنت و عترت داشته و به عبارت‌های تام قرآنی که در موضوع خود در مجموع آیات قرآنی از برجستگی خاص بیانی و محتوایی برخوردار بوده و در تبیین موضوع و پاسخگویی به مسائل آن منحصر به فرد و کارآمد باشند، اطلاق می‌شوند.

دو رهیافت غایتگرا و محتوا‌گرا میان مفسران معاصر امامیه در انتخاب آیات غرر رایج است. اکتشاف غرر قرآنی بر پایه روش‌های نقلی، اجتهادی و تراثی ممکن است و الگوی جامع و معیار در این خصوص، طبقه‌بندی آنها بر پایه نظریه معرفت دینی در ساحت‌های پنج‌ گانه اصلی آن است.

واژگان کلیدی: تفسیر امامیه؛ طبقه‌بندی آیات؛ غرر آیات؛ قاعده تفسیری

.

دانلود فایل WORD مقاله

معارف نت | پایگاه دانلود مقالات علوم قرآن و حدیث

 مقاله: مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن ؛ چیستی، رهیافت‌ها و گونه‌ها

.

منابع مرتبط با موضوع غرر قرآن در سایتهای دیگر:

مقالهغرر الآیات در تفسیر المیزان با محوریت آیه ۵۶ سوره ذاریات

کتابغرر قرآن از نظریه تا تفسیر

.

برچسبها و کلمات اصلی:

دانلود مقاله مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن؛ چیستی، رهیافت‌ ها و گونه‌ ها؛ مفسران امامیه و مفسران شیعه، عالمان و مفسران معاصر امامیه ، غرر قرآن و غرر آیات؛ قاعده تفسیری، ماهیت و گونه‌های غرر قرآن کریم، دیدگاه مفسران معاصر امامیه پیرامون آیات غرر، مفسران معاصر امامیه و غرر قرآن ؛ ماهیت، گونه‌ ها و رهیافت‌ ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث