مفهوم و جایگاه حرم در فرهنگ اسلامی

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 01 فروردین 1397
دسته بندی:

مفهوم و جایگاه حرم

نویسنده: شکراله خاکرند

سال انتشار: ۱۳۹۵
 

سطح مقاله: علمی پژوهشی

 

چکیده

حرم در فرهنگ اسلامی مکان یا زمانی مقدس است و بسیاری از امور مباح در شرایط دیگر در آن (حرم) ممنوع و حرام است. مفهوم و حکمت این محدودیت ها که در آداب و احکام مربوط به حرم وضع شده ، در چهارچوب انسان شناسی و هستی شناسی دینی قابل درک است. حرم ارائه دهنده الگویی از جامعه آرمانی است که در آن انسان مُحرم با تمرین در این شرایط و محیط امن به عنوان بارزترین مختصه حرم ، زندگانی خود را به سبک زندگی مطلوب اسلامی نزدیک تر می کند. تجلی این حریم داری در جان انسان مُحرم است که می تواند وی را در فضایی قدسی به عینیت مفهوم حرم برساند. 

در این مقاله سعی شده است با تبیین ویژگی انسان به عنوان موجودی دو بعدی در ادیان الهی، فلسفه محدودیت ها بر بعد زمینی و حیوانی برای آزاد کردن بعد ملکوتی و آسمانی و نقش حرم در تعالی معنوی انسان مورد توجه قرار گیرد . روش تحقیق در این مقاله توصیفی تحلیلی است و محقق در پی پاسخ به این سوال اصلی است که مفهوم حرم در فرهنگ اسلامی چیست ؟ و فلسفه اتصاف برخی مکان ها و زمان ها و خاندان ها و … به فرهنگ و تمدن سازی دینی چه بوده است؟

آن چه به عنوان نتیجه می توان به آن اشاره کرد این است که حرم نمونه ای از آرمان شهر اسلامی ثمره و محل رویش انسان است که می توان آن را بهشتی زمینی نامید. مختصات بهشت و بهشتیان نقطه متعالی حرم و اهل حرم در آرمان شهر اسلامی است. انسان کامل و خاندان ها و خانه های مقدس که شاخص ترین آن ها اهل بیت پیامبرند (ع)، محور حرم هستند.

واژگان کلیدی: حرم ؛ آرمان شهر؛ انسان کامل؛ فرهنگ اسلامی

 

موضوعات و مباحث اصلی مقاله:

معنا و مفهوم حرم

شخصیت دو بعدی انسان و فلسفه محدودیت ها

نقش حرم در تعالی معنوی

آرمان شهر اسلامی : ثمره و محل رویش استعدادهای معنوی انسان

انسان کامل آرمانی ، محور حرم

خانه های مقدس ، خانواده های مقدس

اهل بیت (ع) مصداق و روشن حرم

تجلیات حرم در جامعه اسلامی

ورود به حرم با طهارت

حرم وطن فطری و امن

حرم ، محل امن حتی پدیده های طبیعی : حیوان و درخت

 

مفهوم و جایگاه حرم

مفهوم و جایگاه حرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث