رهیافت‌ هایی از مهارت‌ های زندگی در نهج‌ البلاغه

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 30 بهمن 1396
دسته بندی:

مهارت‌ های زندگی در نهج‌ البلاغه

نویسندگان: زهرا جعفری ؛ مسیب یارمحمدی واصل

 

سال انتشار: ۱۳۹۵

 

سطح مقاله: علمی پژوهشی

 

چکیده

مهارت‌ های زندگی توانایی‌ هایی برای رفتار انطباقی و مثبت هستند که افراد را برای برخورد مؤثر با خواسته‌ها و چالش‌ های زندگی روزمره قادر می‌ سازد. مهارت‌ های زندگی در لا به‌ لای تعالیم الهی به‌ ویژه در قرآن کریم و احادیث معصومین(ع) بیان‌شده است. پس از مطالعه متن نهج‌ البلاغه به روش کتابخانه‌ ای، متون مورد نظر جمع‌ آوری، انتخاب و مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ ها بیانگر الگوی مهارت‌های زندگی در چارچوب بیانات امام علی(ع) و نهج‌ البلاغه بود، این یافته‌ ها شامل حقایق و راهبردهای بسیار زیبایی در مورد مهارت‌ های زندگی، شاخص‌های ارتباط مطلوب با مردم، نحوه مدیریت خشم، ترس، راهبردهای کاهش حزن و اندوه، شناخت خود، همدلی و همیاری با مردم، خلاقیت، انتقادپذیری، تصمیم‌ گیری و حل مسأله بود که حضرت امیر(ع) با فصاحت و بلاغت تمام به این مسائل پرداخته‌ اند. مهارت‌ های زندگی در آموزه‌های اسلامی ریشه دارد و دستورات دینی بیشتر از این و به‌ صورت کامل به مهارت‌ های زندگی پرداخته است.

مطالعات کاربردی نهج‌ البلاغه و روانشناسی تلاشی برای واکاری و استنباط مهارت‌های زندگی از دید تعالیم الهی و امام علی (ع) است که البته همت بیشتر عالمان دین و دانشمندان دیگر علوم اسلامی را می‌ طلبد. این الگو بسیاری از الگوهای امروزه روانشناسی را برای زندگی پوشش می‌ دهد. در نتیجه می‌ توان از این الگوهای مهارت زندگی برای تبیین مسائل و مشکلات زندگی استفاده کرد.

واژگان کلیدی: امام علی(ع)؛ نهج‌ البلاغه؛ مهارت‌ های زندگی

[English]عنوان مقاله

Guidances of life skills in Nahj al-Balagha

واژگان کلیدی  [English] :

Imam Ali (AS), Nahjolbalaghe, life skills

 

مهارت‌ های زندگی در نهج‌ البلاغه

مهارت‌ های زندگی در نهج‌ البلاغه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث