نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی | نماز استسقاء | علوم قرآن و حدیث

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 02 شهریور 1398
دسته بندی:

نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی ؛ سطح مقاله: علمی پژوهشی؛ سال انتشار: ۱۳۹۷؛ تعداد صفحات: ۲۰؛ فرمت فایل: PDF؛موضوع: نماز باران ؛ مرجع دانلود: معارف نت | پایگاه مقالات علوم قرآن و حدیث ؛ برچسبها: امام رضا | نماز باران | نماز استسقاء | طلب باران 

 

عنوان کامل مقاله: نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی

    

مشخصات مقاله نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی:

عنوان مجله: فرهنگ رضوی؛ مجلات علمی پژوهشی علوم قرآن و حدیث ؛ حوزه موضوعی مقاله: رشته علوم قرآن و حدیث ؛ نویسندگان: حسین رحمانی زاده؛ معصومه غنی لو؛ سال انتشار: ۱۳۹۷

       

چکیده

نماز باران و کارکردهای آن در سیره امام رضا

نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی

نتیجه گیری:

۱- طلب باران و انجام مراسم برای آن تنها مختص دین اسلام نبوده و امری است که قبل از ظهور اسلام و در میان ملل و ادیان مختلف، مورد توجه بوده است.

٢- در شرایطی که جامعه ما با مشکل کمبود آب و خشکسالی مواجه شده است، توجه به این فریضه و سنت نبوی که در عصر ائمه (علیه السلام) نیز شواهدی بر اقامه آن وجود دارد، ضروری است.

٣- یکی از مهم ترین وقایع تاریخی دوران زندگی امام رضا (علیه السلام) اقامه نماز باران توسط آن حضرت است که با حضور جمعیت زیادی از مردم برگزار شد و در مدت کوتاهی مردم شاهد بارش باران رحمت الهی شدند.

این واقعه از جهات مختلف قابل بررسی است؛ هم از بعد تاریخی و هم از جهت الگوگیری روشمند از سیره پرفروغ حضرت علی بن موسی الرضا(علیهماالسلام) می تواند راهگشای بسیاری از مسائل مورد ابتلای جامعه اسلامی باشد.

۴- پس از بررسی و مداقه در سیره امام رضا(علیه السلام) مشخص شد که اقامه نماز باران توسط آن حضرت دارای کارکردهای قابل توجهی است.

مبارزه فرهنگی با نظام طاغوت، خنثی شدن نقشه معاندان در تضعیف جایگاه سیاسی امام رضا(علیه السلام)، تثبیت جایگاه امام رضا (علیه السلام) به عنوان امام و رهبر معنوی مردم، ایجاد وحدت میان شیعیان با محوریت ولایت و امامت و ایجاد نشاط اجتماعی، از جمله کارکردهای سیاسی و اجتماعی نماز باران در سیره آن حضرت است.

۵- کارکردهای تربیتی نماز باران در سیره امام رضا (علیه السلام) نیز شامل نشر توحیدباوری و تقویت پایه های اعتقادی مردم، توبه و انابه دسته جمعی، ایجاد روحیه خودباوری، توجه به معنویت، ایجاد گرایش عمومی به دین و اثبات جامعیت دین در افکار عمومی است.

 

مقالات مرتبط با موضوع باران (برای دانلود روی عنوان مقالات کلیک نمایید):

واکاوی عوامل معنوی بارش باران از نگاه قرآن

اعجاز علمی عبارت تصریف الریاح در قرآن

زیبایی شناسی کارکرد آب و باد در تشبیهات تمثیلی قرآن با تکیه بر نظریه بافت زبانی

 

واژگان پرتکرار مقاله: امام رضا | نماز باران | نماز استسقاء | طلب باران | کارکردهای تربیتی | دعای باران

 

عناوین مشابه با عنوان نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی:

نماز استسقاء در سیره رضوی

نماز باران در سیره امام رضا (ع)

دعای باران در سیره امام رضا (ع)

کارکردهای تربیتی نماز باران در سیره امام رضا (ع)

   

انتهای پیام مقاله: نماز باران و کارکردهای آن در سیره رضوی

دانلود رایگان

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث