روش‌ های قرآن در نهادینه سازی اخلاق در جامعه

مشخصات محصول
قیمت: 0تومان
تاریخ انتشار: 14 مهر 1397
دسته بندی:

نهادینه سازی اخلاق در جامعه

عنوان>روش‌ های قرآن در نهادینه سازی اخلاق در جامعه

معارف نت : روش ‌های قرآن در نهادینه سازی اخلاق در جامعه

این پژوهش پیرامون روش‌های قرآن در نهادینه سازی اخلاق در جامعه با روش کتابخانه‌ای انجام شده است.

چکیده

این پژوهش پیرامون روش‌ های قرآن در نهادینه‌ سازی اخلاق در جامعه با روش کتابخانه‌ای، توصیفی و تحلیلی انجام شده است. از ضروریات ایمان پروری انسان، شناخت نوع ارتباط با خداست که با اعتقاد به مبدأ و معاد شروع و با خودسازی، مراحل آن طیّ و با حب و بغض فی‌ الله به تکامل می‌رسد. اخلاق توحیدی، مراحل تزکیه را در بر دارد و هدف اصلی اخلاق نیز قرب الهی است تا زمینه‌های رشد انسان، فراهم و موانع از سر راه برطرف گردد.

روش قرآن در تربیت انسان، رسیدن به توحید در زمینه اعتقاد و عمل است تا به عبودیت برسد. روش قرآن بر تشویق قبل از تنبیه تکیه دارد، هرچند هر دو مکمل یکدیگرند و علاوه بر غفلت‌ زدایی، به کمال نفس کمک می‌کند. معرفی اسوه‌ها در قرآن برای نجات انسان از گمراهی است و الگوی کامل از جمله ویژگی‌های اسلام است.

آیات قرآن، پیامبران را با دیده الگو و اسوه می‌نگرند و به عنوان سرمشق در صفات برجسته خود معرفی می‌کند. در قرآن، برترین الگوی حسنه، پیامبر (ص) و آنگاه ابراهیم (ع) به عنوان الگو معرفی شده است و داستان برخی از پیامبران و پیشوایان برای پندآموزی نیز آورده شده است.

کلیدواژه‌ها: قرآن؛ روش؛ اخلاق؛ جامعه؛ نهادینه سازی اخلاق ؛ توحید

.

مشخصات مقالهسال انتشار: ۱۳۹۴؛ نویسندگان: عنایت‌ الله شریفی؛ سید حسین جعفری‌ نسب؛ رده مجلهمقالات علمی ترویجی علوم قرآن و حدیث؛ رویکرد مقاله: علوم و معارف قرآن و حدیث – اخلاق اسلامی

موضوع: نهادینه سازی اخلاق در جامعه

.

عناوین مرتبط با اخلاق نهادینه سازی اخلاق در جامعه:

آگاهی بخشی و نهادینه سازی اخلاق ؛ ایمان پروری و نهادینه سازی اخلاق، تزکیه نفس و نهادینه سازی اخلاق؛ تشویق و تنبیه و نهادینه سازی اخلاق؛ معرفی الگوها و اسوه ها و نهادینه سازی اخلاق.

دانلود رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث