گونه های هدایت الهی از منظر قرآن

مشخصات محصول
قیمت: 15000تومان
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1397
دسته بندی:

عنوان کتابگونه های هدایت الهی از منظر قرآن

.

مولفان: پریوش حسین پور –  امیر فتاحی

 

سال انتشار: ۱۳۹۷

محل چاپ: نشر راشدین

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحات: ۲۴۶

 

«عرضه فایل کتاب تنها از سوی پایگاه اینترنتی معارف نت مجاز است. هرگونه انتشار، کپی برداری و فروش این اثر پیگرد قانونی دارد». 

 

فهرست مطالب:

فصل اول: کلیات و مفاهیم

مقدمه

سؤالات تحقیق

 مفاهیم اصلی:

هدایت

کاربرد لفظ هدایت در لسان قرآن

ضلالت

فصل دوم: گونه های هدایت االهی

هدایت ابتدایی و عمومی مخلوقات

هدایت افراد مختار

هدایت فطری

هدایت عقلی

تأمین نیازهای معنوی

تأمین نیازهای مادّی

هدایت تشریعی

 هدایت تکوینی خاص

مقدمات هدایت تکوینی خاص

آثار و برکات هدایت تکوینی خاص

تکامل هدایت در صراط مستقیم

اسباب هدایت به صراط مستقیم

رهروان صراط مستقیم

هدایت اجباری

هدایت اُخروی

فصل سوم: هدایت تشریعی و نقش آن در سعادت بشر

منابع هدایت تشریعی

پیامبران

عمومی بودن هدایت پیامبران

«خدامحوری» اساس برنامه هدایتی پیامبران

استمرار هدایت تشریعی بشر

پیامبران الگوهای هدایت بشر

حضرت نوح علیه السلام

حضرت ابراهیم علیه السلام 

پیامبران بنی اسرائیل:

حضرت موسی علیه السلام 

حضرت عیسی علیه السلام

پیامبر اکرم (ص)

کتب الهی:

تورات

 آشنایی با تورات موجود

تورات مطرح شده در قرآن

انجیل

آشنایی با اناجیل اربعه

انجیل مطرح شده در لسان قرآن

قرآن

فهرستهای راهنما:

فهرست منابع و مآخذ

نمایه آیات

نمایه روایات

.

.

مقدمه کتاب

هدایت از جمله مباحث و موضوعاتی است که  به جهت نقش و اهمیت آن در زندگی همواره اذهان و اندیشه­ بشر را به خود مشغول داشته است. این موضوع از جمله­ مهم­ترین و ریشه ­دارترین موضوعاتی است که در قرآن کریم مطرح شده و آیات فراوانی از این کتاب هدایتگر به ابعاد و جنبه ­های مختلف آن اشاره دارد.

جایگاه هدایت در منطق قرآن تا آنجا در خور توجّه و ارزش است که حیات همه­ی مخلوقات به آن بستگی دارد. و هدایت در تمام هستی و کل عالم اشراف دارد و هیچ موجودی از مخلوقات را نمی­توان یافت که انوار هدایت در آن تجلّی نکند. اساساً در بینش قرآن، هدایت در همه­ موفقیت­ها و شکست­ها، سعادت­ها و بدبختی­ها و نعمت­ها و نقمت­ها نقش مؤثری دارد.

با عنایت به اهمیت این موضوع و به طرح گسترده­ آن در قرآن کریم که خود منشور الهی برای هدایت جهانیان است در این اثر تلاش شده است که با بهره ­گیری از آیات این کتاب الهی، مهم­ترین ابعاد و جنبه­های قرآنی این موضوع، از جمله­ مسأله­ گونه­ شناسی و گونه ­های هدایت الهی بررسی و مورد تحلیل و تبیین قرار گیرد.

جهت نیل به این هدف، سعی شده است مهم­ترین مسائل و موضوعاتی که در قرآن پیرامون موضوع گونه ­های هدایت آمده دسته­ بندی و ذکر شود و با رویکردی تفسیری و جامع، مهم­ترین مفاهیم مطرح شده در این آیات ارائه گردد. بدین منظور برای تحلیل محتوایی آیات، از منابع تفسیری شیعه و اهل سنّت استفاده شده است. همچنین، در خلال ارائه­ مباحث و مطالب سعی بر آن بوده که علاوه ­بر استناد به آیات قرآن، از احادیث و روایات مرتبط با موضوع برای تبیین بهتر مباحث بهره­گیری شود.

همچنین، تلاش گردید که ضمن طرح علمی و روشمند مباحث، تا حدّ امکان هم از منابع مهم و معتبر استفاده شود و هم مطالب به گونه­ ای مطرح گردد که برای همگان قابل استفاده باشد و علاقه­مندان در سطوح مختلف بتوانند از آموزه­های هدایتگر قرآن کریم و تعالیم سرشار و غنی مکتب اهل بیت بهره­مند شوند.

البته، نظر به وسعت ابعاد این موضوع و فراوانی جنبه­ های آن در قرآن، در این پژوهش سعی بر آن بوده که مهم­ترین موضوعات و جنبه­ های بارز این موضوع از منظر قرآن مورد طرح و بررسی قرار گیرد. بدیهی است هم مسأله­ گونه­ های هدایت الهی موضوعی است بسیار گسترده و وسیع، و هم قرآن مجید اقیانوسی است ژرف، عظیم و بی­­نهایت که هدایتش را کرانه ­ای نیست و هر کس از این کتاب هدایتگر به فراخور وسع و توان خویش بهره می­گیرد.

لیکن، این اثر مناسب مقام و ساحت قرآن نیست، بلکه بضاعتی است به حسب توان نویسندگان آن. امید است که این اثر، گامی هر چند کوچک در این راه باشد و زمینه را برای تحقیق‌های بیشتر و عمیق‌تر فراهم سازد. و قرآن­پژوهان توانمند و اهل علم و قلم به صورت دقیق­تر و عمیق­تر این مسأله را مورد توجّه و عنایت قرار داده و با دانشی ژرف و قلمی رسا این مسأله را به نحو مناسب­تری بررسی و تبیین نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه مقالات رشته علوم قرآن و حدیث